Nauka

Asfaltowa przekąska

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2007 09:36
Bakterie ekstremofilne są wymarzonym narzędziem w rękach biotechnologów środowiskowych, zajmujących się oczyszczaniem terenów skażonych.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Riverside odkryli na terenach Rancho La Brea ponad 200 nowych gatunków bakterii, żyjących w ekstremalnym środowisku i żywiących się, między innymi... asfaltem.

Bakterie znakomicie przystosowały się do warunków panujących w wypełnionych olejem mineralnym i naturalnym asfaltem komorach w ziemi. Miały na to blisko 30,000 lat. Lokalna ewolucja zaowocowała wyodrębnieniem się setek nowych gatunków mikroorganizmów o niespotykanych właściwościach.

Asfalt nie wydaje się być zbyt sprzyjającym środowiskiem życia – mimo to bakterie wytworzyły w toku ewolucji trzy klasy enzymów umożliwiających rozkład substancji wchodzących w skład ropy naftowej, między innymi właśnie asfaltu. Dzięki tym enzymom, bakterie wykorzystują węglowodory złożone jako nietypowe źródło węgla. Najbliższymi krewnymi tych bakterii są tak zwane „ekstremofile” – mikroorganizmy bytujące w solankach, gejzerach, znoszące kwaśny odczyn środowiska, promieniowanie i wysokie temperatury.

W dobie kryzysu paliwowego i rosnących cen ropy pomysł badania organizmów, zajmujących się rozkładaniem ropy naftowej, wydaje się dosyć dziwny, jednakże tylko do momentu, kiedy zastanowimy się nad potencjalnymi zastosowaniami tego typu mikroorganizmów w ochronie środowiska.

Bakterie ekstremofilne o nietypowym zapotrzebowaniu pokarmowym są wymarzonym wręcz narzędziem w rękach biotechnologów środowiskowych, zajmujących się oczyszczaniem terenów skażonych – na przykład wokół pól naftowych, po katastrofach tankowców, czy, tak jak ma to miejsce w Polsce po... byłych poligonach radzieckich, gdzie niefrasobliwość i bezmyślność doprowadziły do trwałego skażenia gleby ropą naftową i jej pochodnymi.

Poznanie genów odpowiedzialnych za syntezę białek zaangażowanych w rozkład pochodnych ropy i innych substancji chemicznych, pozwoli na stworzenie bezpiecznych, przyjaznych środowisku zmodyfikowanych mikroorganizmów – które w przyszłości pomogą oczyścić naszą planetę ze śmieci, którymi zasypuje ją nasza cywilizacja...

Jakub Urbański

Na podstawie: Science Direct

Czytaj także

Rozumek jednokomórkowców

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2007 09:35
Proste, drobne zwierzęta umieją poszukiwać pokarmu bardziej planowo, niż sądzono.
rozwiń zwiń