X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Wybuchowy bożek wojny

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2007 08:35
Sonda „Spirit” odkryła na Czerwonej Planecie pozostałości gwałtownej erupcji wulkanu.
Audio

 


Wysłana przez NASA sonda misji Mars Exploration Rover, nazwana "Spirit", odkryła na Czerwonej Planecie pozostałości gwałtownej erupcji wulkanu. Znajdują się one na skalistej równinie "Home Plate”, leżącej w kraterze Gusev. To pierwsze znalezisko depozytu wulkanicznego, zidentyfikowanego z tak dużą dozą prawdopodobieństwa, jakie odnalazła któraś z dwóch bliźniaczych sond misji – obok "Spirit” Marsa bada bowiem także "Opportunity". Odkrycie zostało opublikowane 4 maja w czasopiśmie "Science”.

"Istnieje duże prawdopodobieństwo, że warstwy, o których mowa, są pozostałościami wulkanicznej eksplozji” - powiedział Steve Squyres z Cornell University w Ithaca, sprawujący pieczę nad sondami misji. Wcześniejsze badania wykazały, że obszar w pobliżu "Home Plate" jest zdominowany przez skały bazaltowe. "Kiedy mamy do czynienia z erupcją bazaltu, zwykle przybiera ona formę płynnej lawy, a nie gwałtownej eksplozji” – tłumaczył Squyres. – “Jedynym sposobem, by bazalt eksplodował w gwałtowny sposób, jest obecność wody, ponieważ to para wodna powoduje wybuch”. Dlatego właśnie, gdyby potwierdziło się, że zaobserwowane przez "Spirit” warstwy to rzeczywiście pozostałość po gwałtownej erupcji, mielibyśmy kolejny dowód na istnienie wody na Marsie. Podobna eksplozja mogła być powodem powstania samego "Home Plate”.

Jednym z najsilniejszych dowodów na "wybuchowe" pochodzenie tego rejonu jest bomba wulkaniczna, zachowana w skałach w niższej partii zboczy otaczających równinę. Takie bomby są na Ziemi wyrzucane z krateru w powietrze właśnie podczas eksplozji.

"Spirit" przybyła na "Home Plate" w lutym 2006 i spędziła kilka miesięcy, badając ten rejon, zanim skierowano ją w inne miejsce, by przetrwała tam marsjańską zimę. Obecnie powróciła do pierwotnego obszaru badań. "Zdecydowaliśmy się tam wrócić, ponieważ jest to jedno z najbardziej interesujących miejsc, jakie odkryliśmy w kraterze Gusev” – powiedział Squyres. – "W zeszłym roku wstępnie przebadaliśmy wstępnie pólnocną i wschodnią stronę tej formacji. Tym razem chcielibyśmy dostać się do strony południowej i zachodniej”. Dalsze badania będą skupiały się na kwestii udziału wody z powstaniu "Home Plate”.

Misja “Spirit” i “Opportunity” trwa od 2004 roku. Jak zapewnił John Callas, odpowiedzialny za całą misję Mars Exploration Rover, "zważywszy na ich wiek, obydwie sondy są w dobrym stanie. Wszystkie instrumenty działają i przesyłaja na Ziemię doskonałe dane naukowe".
 
Eugeniusz Wiśniewski

Na podstawie: NASA
 

Zobacz więcej na temat: depozyt NASA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zanim polecą na Marsa pobędą w metalowym pudle

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 20:56
Czterej europejscy ochotnicy zgodzili się, by zamknięto ich w metalowych kontenerach na 18 miesięcy. Naukowy eksperyment ma na celu zbadanie wytrzymałości człowieka przed planowanymi misjami kosmicznymi na Marsa.
rozwiń zwiń