X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Wszystkie gwiazdy M81

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2007 14:50
Galaktyka Bodego zdradza swoje tajemnice dzięki szczegółowej fotografii.
Audio

 


Wiele osiągnięć dzisiejszej astronomii zależy od precyzji, z jaką naukowcom uda się sfotografować badany przez nich obiekt. NASA opublikowała właśnie wyjątkowo ostre i szczegółowe zdjęcie, jakie Kosmiczny Teleskop Hubble’a zrobił Galaktyce Bodego, oznaczonej w katalogu Messiera jako M81, a Nowym Katalogu Ogólnym - NGC 3031. Obiekt ten jest oddalony od Ziemi o 11,6 mln lat świetlnych. Fotografia została zaprezentowana na zakończonym właśnie zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Honolulu na Hawajach.

Omawiana galaktyka spiralna zawdzięcza nazwę swojemu XVIII-wiecznemu odkrywcy, Johannowi Elertowi Bodemu, który zaobserwował ją w 1774 roku. Wkrótce potem, bo w 1781 roku, w swoim katalogu podobnych do komet, ale nieruchomych obiektów na niebie umieścił ją francuski astronom Charles Messier, nadając jej liczbę 81 (stąd M81). Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy i jest widoczna już przez niewielkie teleskopy, a czasem, przy bardzo dobrej widoczności, nawet nieuzbrojonym okiem.

Dzisiaj wiemy o niej dużo więcej od XVIII-wiecznych astronomów, a dzięki najnowszej fotografii można bardzo dobrze przyjrzeć się temu pięknemu obiektowi. M81 zdradza na tym zdjęciu swoje tajemnice: wyraźnie widać poszczególne gwiazdy, ich gromady – otwarte i kuliste, pył i chmury fluorescencyjnego gazu.

Ekspozycje, dzięki którym powstała ta piekna fotografia, zostały wykonane przez Advanced Camera for Surveys pomiędzy 2004 a 2006 rokiem.

Eugeniusz WiśniewskiZobacz więcej na temat: astronomia Hawaje NASA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niebo jest pełne ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2008 13:02
Astronomowie odkryli układ planetarny, w którym znajduje się glob niewiele większy od Ziemi.
rozwiń zwiń