Nauka

Sensacja: Na Merkurym również jest woda

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2008 11:17
Sonda Messenger dostarcza dowodów na to, że na Merkurym równiez jest woda.

W tym samym czasie, kiedy na Marsie Phoenix dokopywał się do lodu, badająca Merkurego sonda Messenger przeprowadzała analizę składu atmosfery tej maleńkiej planety. Wyniki są szokujące: na Merkurym też jest woda.

Ponieważ Merkury znajduje się bardzo blisko Słońca i temperatura na jego powierzchni siega 400 stopni Celsjusza, mowa jest, oczywiście, o parze wodnej, która wchodzi w skład gazowej powłoki spowijającej tę niewielką planetę. Oprócz bezcennej cząsteczki złożonej z wodoru i tlenu, w atmosferze Merkurego odkryto duże zasoby sodu, potasu i wapnia. – Nikt się tego nie spodziewał. Jesteśmy naprawdę zaskoczeni – przyznaje w serwisie planetary.org Thomas Zurbechen, członek ekipy badawczej, analizującej dane z Messengera.


Skąd na rozgrzanym Merkurym wzięła się woda? Zurbuchen wylicza trzy możliwości, które nie wykluczają się wzajemnie. Po pierwsze, od dawna przypuszczano, że na powierzchni Merkurego, w okolicach biegunowych, mogą znajdować się kratery, chroniące w cieniu niewielkie zasoby wody w stanie ciekłym lub stałym, pozostałej tam jeszcze od czasów, w których kształtował się Układ Słoneczny. Po drugie, woda mogłaby pochodzić z komet, a po trzecie – woda może powstawać na Merkurym z połączenia składników lokalnych skał i wiatru słonecznego. Która z tych hipotez jest słuszna – i czy w ogóle któraś – jeszcze trzeba udowodnić. - Sprawdziliśmy wszystko, co się dało. Dyskutowaliśmy na ten temat całymi tygodniami i wreszcie uznaliśmy, że to musi być woda – podsumowuje Thomas Zurbechen.

Eugeniusz Wiśniewski

Przeczytaj o odkryciu na portalu planetary.org (w języku angielskim)

Czytaj także

Kepler poszuka drugiej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 13:01
NASA wysłała w kosmos najnowocześniejszy teleskop kosmiczny – Keplera. Jego misją będzie poszukiwanie planet takich jak Ziemia. W sobotę z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę teleskop kosmiczny najnowszej generacji – obserwatorium Kepler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Widać prawie każde źdźbło...

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 14:30
NASA udostępniła najdokładniejsze zdjęcia Ziemi, jakie kiedykolwiek udało się wykonać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystko płynie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 12:21
No prawie. Podczas bombardowania Księżyca satelita LCROSS odkrył wodę.
rozwiń zwiń