X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

ZOOLOGIA: Pozazdrościć wytrzymałości

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2007 12:20
Samiczka szlamnika ustanowiła ptasi rekord długości przelotu
Audio

 

Na naszym niebie obserwujemy teraz wędrówki licznych ptaków, które znanymi sobie od lat szlakami przemieszczają się tam, gdzie jest cieplej i przede wszystkim gdzie jest co jeść, a na drugiej półkuli ornitolodzy odnotowali właśnie rekord w skali światowej. Samica szlamnika, niezbyt dużego ptaka  brodzącego, przeleciała z Alaski do Nowej Zelandii, czyli trasę o długości 11,5 tysiąca kilometrów bez odpoczynku. Zajęło jej to 9 dni. Odkrycia dokonano dzięki nadajnikom, które założono kilkunastu szlamnikom, przemierzającym ten szlak wraz z tysiącami innych co roku w jedną i drugą stronę. Zwykle ptaki odpoczywają na mokradłach na pograniczu chińsko-koreańskim. Z danych satelitarnych wynika, że rekordzistka leciała ze średnią prędkością 56 km/godz, wykorzystywała korzystne wiatry, spała wyłączając naprzemiennie pólkule mózgu, a spalając zmagazynowany tłuszcz schudła o połowę. Między Nową Zelandią a Alaską podróżuje obecnie ok. 70 tysięcy szlamników, a w połowie lat 90-ych ub wieku było ich ok. 155 tys. Przyczyną kurczenia się populacji tych ptaków jest m.in. osuszanie terenów podmokłych właśnie w Azji.


Źródło: National Geographic

 

Zobacz więcej na temat: Azja Nowa Zelandia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po co słoniowi trąba?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2010 15:46
Dziś w "Dziurawym tygodniu" Joanna Ficińska sprawdza do czego służą nam dziurki w nosie.
rozwiń zwiń