Nauka

Pływanie w krytych basenach – nie do końca zdrowe

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2007 06:12
Mgiełka nad powierzchnią wody zawiera szkodliwe substancje

Takie sugestie pojawiały się już od jakiegoś czasu, ale ostatnie kłopoty reprezentacji USA, której zawodnicy rozgrywali mistrzostwa na krytej pływalni Uniwersytetu Indianapolis i rozpaczliwie walczyli o każdy oddech, kazały uważniej przyjrzeć się problemowi.

Winę za podtruwanie pływaków ponosi szkodliwa dla zdrowia mieszanka produktów ubocznych pochodzących z preparatów stosowanych do dezynfekcji basenów, co w połączeniu z chlorem zawartym w wodzie daje nad powierzchnią koktajl chloroformu, trihalogenometanów i trichlorku azotu NCl 3. U pływaków oraz u robotników konserwujących baseny wykryto w moczu groźny bromodichlorometan.

Najwyraźniej nie jest to więc idealny dla sportowców skład powietrza. Po dokładniejszych analizach, przeprowadzonych z zastosowaniem techniki MIMS (spektrometria mas z łącznikiem membranowym) znaleziono jeszcze inne „niesympatyczne” chemikalia, mogące powodować m.in. astmę. Dotyczy to nie tylko zawodników, ale wszystkich, którzy chcąc poprawić swoją sprawność korzystają z basenów – także dzieci…

Naukowcy już szukają w międzynarodowym gronie sensownych rozwiązań podpatrując te obiekty, na których opisane problemy nie występują tak wyrażnie.


Źródło: Environmental Science&Technology

Czytaj także

Meteoryt prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2008 06:47
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie zakupiło rzadki rodzaj meteorytu, który może dać nam wskazówki co do początków Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ozonem w świńską grypę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2009 12:51
Kwaśna woda ozonowana zabija prawie wszystkie wirusy A/H1N1. Jest tania, prosta w produkcji i nieszkodliwa dla środowiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odtrutka na rycynę

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2009 11:00
Brytyjscy naukowcy wynaleźli antidotum na rycynę - jedną z najgroźniejszych trucizn świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentna substancja z oleju po smażeniu frytek

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 08:27
Wynaleziono inteligentną substancję do pokrywania dachów, wytwarzaną ze zużytego oleju po smażeniu frytek. Jej stosowanie może pomóc ograniczyć rachunki - zimą za ogrzewanie, latem za klimatyzację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie czujniki wykryją trującą melaminę w mleku

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 11:54
Nowatorskie czujniki, które w przyszłości pozwolą szybko i pewnie wykrywać produkty skażone melaminą, opracowali naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN) w Warszawie.
rozwiń zwiń