Nauka

Weekend odkrywców w Małopolsce

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2007 19:00
W ostatni weekend września (29 i 30. 09) w krakowskiem odbędzie się jesienne Muzeobranie.

W ostatni weekend września (29 i 30. 09) odbędzie się jesienne Muzeobranie. Wybrane małopolskie muzea zaproponują wtedy nową, aktywną formułę zwiedzania.
Będą warsztaty, gry, działania w terenie, oprowadzania, specjalne atrakcje dla dzieci. Muzea przygotowały także trasy do samodzielnego odkrywania ze specjalnym interaktywnym przewodnikiem. Do poznawania historii i kultury Małopolski w nietypowy sposób zapraszają 29 i 30 września: Izba Regionalna Ziemi Andrychowskiej w Andrychowie, Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu (http://www.muzeum.biecz.pl), Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce (http://www.skansen.hg.pl), Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach (http://www.bartnik.pl), Wydział Historii Drogownictwa w Szczucinie (http://www.gddkia.gov.pl/whd), Muzeum Miejskie w Wadowicach (http://www.wck.wadowice.pl), Zagroda Felicji Curyłowej i Dom Malarek w Zalipiu (http://www.muzeum.tarnow.pl) oraz Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej (http://www.orawa.eu).

Warto podkreślić, że wiele atrakcji będzie dostępnych również dla osób niepełnosprawnych ruchowo (przystosowane są dla nich całkowicie lub częściowo obiekty w Chabówce, Szczucinie, Stróżach, Zubrzycy) i niewidomych (warsztaty z komponowania woni w Bieczu, pieczenie chleba orawskiego w Zubrzycy i piernika w Stróżach, warsztaty tkackie w Andrychowie).

Podczas Muzeobrania będzie można się dowiedzieć m.in. jak zagęścić i utrwalić przestrzeń metodą informel (Wadowice), dlaczego komórki pszczelego plastra są sześciokątne (Stróże) i z czyjego ogona robi się zalipiańskie pędzle (Zalipie). Na gości Muzeobrania czeka ponad pięćdziesiąt atrakcji w ramach aktywnego zwiedzania, w obrębie trzech kręgów tematycznych: człowiek, przyroda i technika.

Izba Regionalna Ziemi Andrychowskiej zaprasza na Chłopską Szkołę Biznesu. Ta specjalnie przygotowana na Weekend Odkrywców ekspozycja prezentuje współczesne trendy ekonomiczne: globalizację czy gospodarkę wiedzy i kreatywności na tle... historii XVIII-wiecznych podróży handlowych miejscowych chłopów do Hiszpanii i Turcji. Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu proponuje z kolei zwiedzanie najstarszej apteki na Podkarpaciu w Domu z Basztą, gdzie każdy będzie mógł samodzielnie skomponować zapach na podstawie tradycyjnych półproduktów i XIX – wiecznych przepisów na pachnidła. Również w Bieczu, ale tym razem w Baszcie Rajcowskiej będzie można spróbować swoich sił w wyrobie elementów skrzypiec podczas warsztatów lutniczych.

Miłośnicy przyrody w Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach będą mogli dzięki jednej z najnowocześniejszych wystaw w Polsce pt. „Sekrety ula” wziąć udział w pszczelim reality show, oglądając i słuchając, jak żyją pracowite owady. Odbędzie się też wspólne rzeźbienie ula figuralnego. W Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce zobaczymy tabor, który zagrał m.in. w filmach „Lista Schindlera”, „Przedwiośnie” i „Karol”. Co więcej, chętni będą mogli samodzielnie poprowadzić parowóz! Ekspozycja plenerowa w Wydziale Historii Drogownictwa w Szczucinie odkryje przed naszymi oczami tajniki konstrukcji dróg starożytnej Krety, Babilonu i Rzymu.

Wstęp na wystawy w Wadowicach i w Szczucinie jest wolny, w pozostałych muzeach obowiązują bilety wstępu. Organizatorzy akcji przygotowali specjalne autobusy dla niezmotoryzowanych na Weekend Odkrywców na trasach Tarnów-Zalipie-Szczucin-Tarnów, Kraków-Zubrzyca Górna-Chabówka-Kraków oraz Biecz-Stróże-Biecz. Uwaga, konieczna jest rezerwacja miejsc na warsztaty i w autobusach. Szczegółowe informacje są dostępne po wykręceniu numeru specjalnej infolinii: 0 12 423 35 55, czynnej od 9.00 do 18.00 w dniach 21-30 września.

Agnieszka Labisko

Czytaj także

Pył: uwięzieni Polacy stworzyli kasę pożyczkową

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2010 13:41
Blisko 40 tysięcy turystów oczekuje w Hurghadzie na odlot z Egiptu do Europy. Polacy, którzy utknęli w Luksorze zorganizowali sobie kasę pożyczkową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Majówka: najczęściej jędziemy do ciepłych krajów?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2010 14:04
Polacy, którzy zaplanowali długi, majowy weekend za granicą, spędzą go głównie w ciepłych krajach, m.in. w Egipcie, Tunezji, Turcji, Grecji - wynika z informacji zebranych przez PAP w biurach podróży. Nadal popularne są stolice pobliskich krajów Europy oraz polskie morze i góry.
rozwiń zwiń