Nauka

Dlaczego nie urośli?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2007 11:46
Badacze wyjaśniają, dlaczego Pigmeje osiągają tak niewielki wzrost.

Jeszcze do niedawno sądzono, że Pigmeje, najbardziej znana grupa etniczna niewielkich ludzi, osiągających zaledwie około 150 cm wysokości, zawdzięcza swój wzrost złym warunkom żywieniowym i klimatycznym. Okazuje się, że przyczyny mogą być zgoła inne.

Po pierwsze – ludzie o podobnej budowie ciała zamieszkują nie tylko rejony Afryki, ale i Azji południowo-wschodniej, a także centralnej Ameryki Południowej, a zatem posiadają diametralnie różne diety. Innym kontrargumentem jest to, że żyjący w równie złych warunkach klimatycznych co Pigmeje członkowie plemienia Masajów należą – dla odmiany – do najwyższych ludzi na ziemi.

Według naukowców z Uniwersytetu w Cambridge, kluczem do zrozumienia wzrostu afrykańskich „niziołków” jest długość ich życia. – Kiedy odwiedziłam Filipiny i porozmawiałam z tamtejszymi pigmejami, zauważyłam, że śmiertelność wśród nich jest bardzo duża – mówi Andrea Migliano z Leverhulme Center for Human Evolutionary Studies w Cambridge, współautorka artykułu na temat zagadki wzrostu pigmejów, jaki ukazał się w Proceedings of the National Academy of Sciences USA. – Przeprowadziwszy analizy historyczne, zauważyliśmy, że wielkość ciała ma związek właśnie ze śmiertelnością.

Migliano i jej koledzy rozpoczęli badania od porównania współczynników wzrostu dwóch grup Pigmejów filipińskich – Aeta i Batak – z danymi na temat Pigmejów afrykańskich, ale i innych plemion, żyjących we wschodnich rejonach Czarnego Lądu (np. Masajów). Innego materiału porównawczego dostarczyli ubodzy Amerykanie – zwłaszcza ci, którzy cierpią z powodu niedożywienia. Wszystkie te grupy dysponowały złym pożywieniem, ale ich wzrost wyglądał bardzo różnie – największa różnica istniała pomiędzy Amerykanami a Masajami i Pigmejami. Chociaż „niziołki” przestają rosnąć w wieku 13 lat, a ich wysocy sąsiedzi rosną dalej, by ich wzrost ustalił się w wieku około dwudziestu kilku lat, to współczynnik wzrostu obydwóch grup jest zbliżony; różni je tylko to, że Pigmeje wcześniej przestają rosnąć. Skoro zatem, mimo niedożywienia, współczynnik wzrostu Amerykanów i ludów zbieracko-rolniczych z Afryki a Azji był różny, badacze doszli do wniosku, że to nie dostęp do żywności powodował różnice we wzroście.

Kolejnym czynnikiem, który przeanalizowali naukowcy, była długość życia w różnych grupach Pigmejów. Okazało się, że waha się ona pomiędzy 16-24 lat. Jest to o tyle nietypowe, że inne grupy rolnicze i łowiecko-zbierackie żyją zwykle dwa razy dłużej! Pigmeje „przekwitają” wcześniej niż ich wysocy pobratymcy, ale też dużo mniej kobiet w grupie „niziołków” w ogóle dożywa okresu menopauzy. Aeta rozmnażają się w wieku zaledwie około 15-16 lat – 3 lata wcześniej niż inni łowcy-zbieracze. Masajowie rozmnażają się zaś najpóźniej.

Wygląda zatem na to, że – w obliczu wysokiej i wczesnej śmiertelności – organizmy Pigmejów wybrały strategię przetrwania, polegająca na rezygnacji ze wzrostu na rzecz wczesnego dojrzewania płciowego. Dzięki temu grupa „niziołków” może przetrwać. - Chociaż wyzwania, jakie stanowią termoregulacja, poruszanie się w gęstej dżungli, ryzyko chorób tropikalnych oraz niedożywienie nie wpływają na cechy charakterystyczne Pigmejów – piszą autorzy opracowania w Proceedings... -  to przyczyniają się one do ich wysokiej śmiertelności.

Badania dotyczące współcześnie żyjących „hobbitów”, oprócz wyjaśnienia fenomenu ich niskiego wzrostu, może przyczynić się do zrozumienia także tego, jak powstał odkryty niedawno gatunek Homo floresiensis. – Myslę, że nasza teoria mogłaby wyjaśniać zmiany, jakie zachodziły w wielkości ciała ludzkiego na przestrzeni ewolucji, na przykład hobbistów z Flores i wyższego od nich H. erectus – mówi Migliano. – Jednak głównym celem badań było zrozumienie współczesnego zróżnicowania naszego gatunku.

Eugeniusz Wiśniewski

Na podstawie: Scientific American

Czytaj także

Trąba słonia czyli jak ewoluował człowiek

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2009 10:35
Historia naszego gatunku przypomina brazylijskiego "tasiemca": pełna jest nagłych zwrotów akcji i nieznanych braci bliźniaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poważne pytanie o śmiech

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2009 05:30
Śmiech jest uniwersalny. Śmiejemy się wszyscy. Ale nie zawsze z tego samego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Facet to mięczak

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2009 11:59
Nasi przodkowie biegali szybciej niż Bolt, a Schwarzenegger przy neandertalskiej kobiecie, to baba nie siłacz.
rozwiń zwiń