Nauka

ARCHEOLOGIA: Polacy w świątyni

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2008 11:07
W rejonie północno-wschodniej Syrii polscy archeolodzy wykopali dobrze zachowaną świątynię sprzed 5000 lat.

Polscy archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW dokonali wspaniałego odkrycia. W rejonie północno-wschodniej Syrii wykopali dobrze zachowaną świątynię sprzed 5000 lat.

Znalezisko znajduje się w miejscowości Tell Arbid. 3000 lat p.n.e. była tam wielka metropolia. Stanowisko, na którym kopie polsko-syryjska ekipa badawcza pod kierownictwem prof. Piotra Bielińskiego, ma aż 40 ha powierzchni. W centrum badanego obszaru znajdowała się cytadela, a otaczały ją dzielnice mieszkalne, rozciągające się wzdłuż uliczek brukowanych potłuczoną ceramiką. Do dziś zachowały się tam części pieców i zagród na ziarno, a także narzędzi. Archeolodzy szacują, że zabytki te należą do tzw. kultury Niniwa 5, która istniała na terenie całej północnej Mezopotamii w latach 2750-2550 p.n.e.

Jeszcze do niedawna nie było wiadomo, jak wyglądało życie religijne zamieszkującej kiedyś Tell Arbid społeczności. Dzięki odkrytej właśnie świątyni wiemy, że religia pełniła w niej ważną rolę. Budynek imponuje rozmiarami – jest to prostokątna budowla o wymiarach 7 x 10 m, a jej mury dochodziły do 1,6 m grubości.

Na podstawie: Dziennik

Zobacz więcej na temat: Syria POLSKA archeologia
Czytaj także

Język Chrystusa w Syrii?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2007 14:33
Zakonnicy z klasztoru w Ma`loula twierdzą, że mówią w języku Chrystusa. Czy mają rację?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na tropie starożytnej kultury

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 20:10
Syria: polscy archeolodzy odkrywają w Qaramel pozostałości zagadkowej, przedneolitycznej kultury
rozwiń zwiń