Nauka

EKOLOGIA: Oszczędność może być szkodliwa?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2008 18:00
Potrzeba lepszej informacji na tem utylizacji energooszczędnych żarówek - uważają ekolodzy.

Energooszczędne żarówki zawierają niewielkie ilości rtęci, a zatem potrzeba jest lepszej informacji na temat ich utylizacji oraz postępowania w razie ich rozbicia się. W Wielkiej Brytanii rusza właśnie kampania, mająca na celu całkowite zastąpienie tradycyjnych żarówek wolframowych przez nowsze, oszczędne. Jednak, aby dobrze wykorzystać te ostatnie, trzeba zdawać sobie sprawę z zagrożeń, na jakie mogą być narażenie ich użytkownicy.

– Możliwe, że rtęć z wyrzuconej żarówki może przedostać się do powietrza lub ziemi – mówi dr David Spurgeon, ekolog. – A to ważne, ponieważ rtęć jest znana ze swoich toksycznych właściwości. Jeśli w naszym domu rozbije się energooszczędna żarówka, powinniśmy opuścić pomieszczenie na przynajmniej 15 minut, uważają specjaliści. Nie wolno również używać odkurzacza do sprzątnięcia resztek, ale usunąć je w gumowych rękawiczkach do plastikowego, szczelnego pojemnika. Żadna z tych informacji nie pojawia się jednak na dołączonych do żarówek ulotkach. – Rtęć akumuluje się w ciele, a zwłaszcza w mózgu – tłumaczy David Ray, toksykolog. – Jeśli rozbije się jedna żarówka, ryzyko nie jest wielkie, jeśli jednak rozbilibyśmy pięć w niewielkim i niewietrzonym pomieszczeniu, niebezpieczeństwo wzrasta – ostrzega naukowiec.

Na podstawie: BBC

Czytaj także

"Zielony" lot Boeinga z Paryża do Miami

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 10:41
Linie lotnicze Air France dokonały pierwszego "ekologicznego" przelotu nad Atlantykiem, na trasie Paryż-Miami. Podczas lotu wybrano m.in. optymalną wysokość i prędkość w celu zmniejszenia zużycia paliwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologiczna bomba zbliża się do USA. Chcą ją wypalić

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 06:21
Do wybrzeży USA zbliża się wielka plama ropy powstała po zatonięciu platformy wiertniczej na wodach Zatoki Meksykańskiej. Amerykanie rozważają wywołanie wielkiego pożaru i wypalenie szkodliwej substancji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Gopło zniknie?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 06:25
Koniński Oddział Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska rozpoczął pobór próbek wód, które Kopalnia Węgla Brunatnego Konin zrzuca do Jeziora Gopło. O przeprowadzenie kontroli i podjęcie decyzji o wstrzymaniu zrzutu zabiegał Związek Gmin Zlewni Jeziora Gopło oraz Greenpeace.
rozwiń zwiń