Nauka

50 lat akcji nubijskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2009 13:07
Zaprasza Katarzyna Kobylecka.
Audio

Właśnie mija 50 rocznica zainicjowania tzw. Akcji Nubijskiej, podczas której archeolodzy z całego świata ruszyli z fachową pomocą do Egiptu i Sudanu, by ratować cenne stanowiska zagrożone w związku z budową tamy w Asuanie. Na apel UNESCO odpowiedzieli również polscy uczeni z prof. Kazimierzem Michałowskim na czele.

Dla upamiętnienia tej kampanii odbyła się niedawno w Egipcie konferencja, podczas której odznaczeni zostali archeolodzy szczególnie zasłużeni dla ratowania dziedzictwa Doliny Nilu. Wśród wyróżnionych znalazło się dwóch Polaków: prof. Romuald Schild i dr Stefan Jakobielski. Prof. Schild ratował przed zalaniem stanowiska paleolityczne, dr Jakobielski uczestniczył w słynnej misji w Faras, której owocem były liczne malowidła zdjęte ze ścian chrześcijańskiej katedry.

W audycji gościć będziemy obu uczonych. Trzecim uczestnikiem programu będzie dr Wojciech Kołłątaj, który w ramach amerykańskiej ekspedycji brał udział w operacji przenoszenia jednej z dwóch świątyń w Abu Simbel. Świątynia Ramzesa II i świątynia Nefertari z Abu Simbel są jedną z największych atrakcji turystycznych Egiptu. Miejsce, gdzie stały pierwotnie znajduje się dziś kilkadziesiąt metrów pod wodą.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Flinders Petrie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2008 12:03
Egiptolog i archeolog, pionier systematycznej metodologii w nauce archeologicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane cywilizacje Amazonii

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2009 13:08
Archeolodzy odkrywają fascynujące pradzieje Amazonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrześcijaństwo nad Nilem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2010 10:00
O tym, jak chrześcijaństwo rozwijało się w Egipcie i w Nubii i co z tej tradycji przetrwało do naszych czasów, ze swoimi gośćmi: prof. Tomaszem Derdą, Stefanem Jakobielskim i Tomaszem Góreckim, w Sezonie na Dwójkę, rozmawiała Katarzyna Kobylecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkorkować cywilizację

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 13:43
Alkohol i cywilizacja - kto komu zawdzięcza więcej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto budował piramidy?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 07:38
Znalezisko egipskich archeologów dowodzi, że budowniczymi piramid byli ludzie wolni.
rozwiń zwiń