Nauka

Ekspert: czeka nas eksplozja długowieczności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 16:45
- Liczba polskich stulatków może wzrosnąć w ciągu zaledwie 20 lat nawet pięciokrotnie. Na naszych oczach dokonuje się prawdziwa rewolucja demograficzna - podkreślił prof. Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lucky Business/shutterstock.com/cc

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2016 roku żyło w Polsce 223 tys. osób w wieku 90+ i 4,9 tys. stulatków. Prognoza ludnościowa GUS z 2014 roku przewiduje, że w 2035 roku liczba osób mających 90 lat i więcej wyniesie już 387,8 tys., a stulatków będzie żyło w Polsce aż 20,7 tys.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

- Na naszych oczach dokonuje się prawdziwa rewolucja demograficzna - zaznaczył prof. Piotr Szukalski. 

- Nie na darmo badacze zajmujący się tym procesem w krajach zachodnich mówią o eksplozji długowieczności, czy eksplozji stulatków, albowiem mamy do czynienia naprawdę ze zmianami, które są gigantyczne - ocenił demograf.

Zwrócił uwagę, że w przypadku polskich 90-latków w ciągu ostatnich stu lat ich liczba wzrosła aż dziesięciokrotnie. 

Zdaniem demografa proces starzenia się ludności ma podwójny charakter. Nie tylko mamy do czynienia z bardzo szybkim wzrostem liczby seniorów w wieku 65+, co jest konsekwencją powojennego "baby boom", ale równocześnie następuje wewnętrzny proces starzenia się populacji seniorów. 

Według niego liczba "młodych" 90-latków (90-94 lata) w ciągu najbliższych 20 lat ma wzrosnąć o ponad 60 proc. Jeszcze większy wzrost nastąpić ma w przypadku osób w wieku 95+, których przybędzie nawet 3,5-krotnie, a najwięcej przybędzie stulatków, których będzie nawet 4-5-krotnie więcej niż obecnie. 

Zobacz wideo:

PAP

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także