Nauka

Najstarsze drzewo świata

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2008 16:10
Okazało się, że nie jest nim, jak mogłoby się wydawać, amerykańska sekwoja, lecz świerk, który rośnie w... Szwecji.

Okazało się, że nie jest nim, jak mogłoby się wydawać, amerykańska sekwoja. Najstarszym drzewem świata jest świerk, który rośnie w… północnej Szwecji.

Ma on, jak się szacuje, 9550 lat i rośnie w szwedzkiej prowincji Dalarna na północy kraju. Rosnąc tak długo, drzewo musiało znosić radykalnie różne warunki klimatyczne, raz mając za towarzyszy karłowate krzaki, innym razem – wysokie drzewa.

Przez długi czas świerk uważano za gatunek, który w tym rejonie pojawił się relatywnie niedawno. – Wyniki naszych badań pokazują jednak na coś dokładnie przeciwnego – mówi Leif Kullman, profesor geografii fizycznej w Umea University. – Wygląda na to, że świerk jest jednym z najstarszych gatunków drzew w tej okolicy.

Fascynującego odkrycia dokonano w Górach Fulu w prowincji Dalarna. Naukowcy znaleźli lasek około 20 świerków, których materiał genetyczny ma około 8000 lat. Badacze wyodrębnili też cztery „generacje” świerka, datowane na 375, 5660, 9000 i 9550 lat – wszystkie o podobnym kodzie genetycznym. Okazało się również, że jedno z drzew, które obecnie rośnie w lesie, i datowane na prawie dziesięć tysiącleci kora drewno i szyszki mają ten sam kod genetyczny. Nie oznacza to jednak, że dokładnie ten sam pień przetrwał w tym samym miejscu przez tak długi okres. Świerk może multiplikować się dzięki korzeniom, które rozrastają się pod ziemią i z których powstają dokładne kopie/klony oryginalnego drzewa. Właśnie dlatego drzewo mogło przetrwać – kiedy, na skutek zmiennych warunków, jeden pień usychał, obok wyrastał kolejny.

- Średnia temperatura latem w ciągu ostatniego wieku podniosła się o cały stopień – mówi Leif Kullman. To właśnie dzięki ociepleniu stary korzeń wypuścił nowy pień i  dzięki temu naukowcy mogli go odnaleźć.

Pozostaje pytanie, jak nasiona świerka w ogóle trafiły w te północne rejony tuż po ustąpieniu lodowca. Czy przywędrowały one podczas zlodowacenia ze wschodu i czy rzeczywiście ze wschodu? – Moje badania wskazują, że świerki zimowały w zachodnich i południowo-zachodnich rejonach Norwegii, by potem szybko rozprzestrzenić się na północy wzdłuż wolnego od lodu wybrzeża – tłumaczy Kullman.

Filip Wyrozumski

Na podstawie: PhysOrg

Zobacz więcej na temat: Norwegia Szwecja
Czytaj także

Ziemniaki uratowane

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2009 09:20
Zsekwencjonowano DNA grzyba atakującego ziemniaki i pomidory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękno podwodnego świata

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 11:00
Olbrzymie oceanarium w Okinawie w HD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolcogwany giną

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 20:00
Ocieplenie klimatu jest śmiertelnie niebezpieczne dla gadów.
rozwiń zwiń