Nauka

PIKNIK: Biologicznie, genetycznie, paleontologicznie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2008 19:35
Chcesz dowiedzieć się, co to jest technika PCR, jak zmieniał się sposób prezentacji zebranych skamieniałości, jak wyglądają zaloty pająków, albo poczuć się jak jeden z nich, tkając swoją własną sieć? Zapraszamy na Piknik Naukowy Polskiego Radia.

Jeśli boisz się pająków, przyjdź na stoisko Instytutu Biologii Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Podczas Pikniku przekonasz się, że zwierzęta te nie są takie straszne, jak Ci się wydaje. Zobaczysz najbardziej okazałe pająki krajowe i egzotyczne, dowiesz się, które okazy są chronione. Poznasz strategie życiowe tych zwierząt i różnorodność ich budowy. Poznasz ich najbardziej intymne tajemnice – rytuały godowe. – Na naszym stoisku będą mikroskopy, wszystko będzie można zobaczyć z bliska – mówi Marzena Stańska z Instytutu Biologii Akademii Podlaskiej. Każdy, kto przybędzie na stoisko, będzie mógł zobaczyć, jak pająki budują swoje sieci. Dzieci będą mogły wziąć udział w zabawie „Utkaj swoją sieć”.

Wszystkich zainteresowanych genetyką na swoje stoisko zaprasza Zakład Biologii Molekularnej Roślin, Uniwersytetu Warszawskiego. Goście poznają szczegóły techniki PCR i wezmą udział w namnażaniu fragmentów kwasu DNA. Gospodarze stoiska zaprezentują także metodę, która m.in. pozwala w prosty sposób oddzielić ziarnka maku od popiołu. Przybyli na stoisko goście wezmą udział w przygotowaniu żelu agarozowego oraz nanoszeniu na niego cząsteczek białka i próbek DNA. Goście dowiedzą się także o hodowli tkanek in vitro.

Ciekawą prezentację o skamieniałościach zorganizuje natomiast Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Goście zobaczą na niej, jak zmieniał się sposób prezentacji okazów. Każdy, kto przyjdzie na stoisko Instytutu, będzie mógł zobaczyć, jak najnowsza technika służy naukowcom do popularyzowania zbiorów paleontologicznych. Dzięki mikroskopom skaningowym, goście będą mogli zobaczyć zebrane okazy pod bardzo dużym powiększeniem. Atrakcją będą także trójwymiarowe rekonstrukcje czaszek dinozaurów, powstałe dzięki zastosowaniu tomografii komputerowej o bardzo wysokiej rozdzielczości.

(sż)

Czytaj także

Odtworzymy mamuta?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2008 12:54
Badaczom udało się zsekwencjonować genom wymarłego gatunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dryfująca przeszłość lemurów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 06:24
Na Madagaskar lemury dostały się na tratwach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pingwin, który wstrząsnął nauką

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2009 04:35
Mutacje DNA nie są tak precyzyjnym zegarem biologicznym, jak się wydawało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koza jak jaszczurka

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2009 12:34
Na Majorce kilka tysięcy lat temu żyły energooszczędne kozy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś wszyscy jesteśmy Neandertalczykami

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 16:46
Od 1 do 4 procent genów Europejczyków pochodzi od Neandertalczyków. Wyniki analiz DNA naszych wymarłych krewnych zaskoczyły naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spojrzeć Tutowi w DNA

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 03:38
O przyszłości współpracy archeologów i genetyków mówi Albert Zink, członek grupy naukowców, którzy jako pierwsi przebadali DNA Tutenchamona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie nauki: matematyk i paleontolog

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 21:10
Rozmowa z młodymi polskimi naukowcami - laureatami programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - START, przeznaczonego dla najlepszych polskich młodych naukowców
rozwiń zwiń