Nauka

Plac zabaw dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2008 11:04
Sprawność fizyczna to sprawa pierwszorzędna w każdym wieku.

W tym roku otwarto pierwszy brytyjski plac zabaw dla seniorów w Manchesterze. Ponieważ sprawność fizyczna to sprawa pierwszorzędna w każdym wieku...

 

Dzieciom dziękujemy!

Zamiast klasyki gatunku - zjeżdżalni i karuzeli, plac zabaw Older People's Play Area wyposażony jest w specjalne przyrządy do ćwiczeń. Seniorzy mogą wykonywać na nich łagodne i bezpieczne ćwiczenia, które pomogą utrzymać w dobrej kondycji ich plecy, nogi i ręce. A ile przy tym znakomitej zabawy na świeżym powietrzu!

Fitness park dla seniorów powstał z inicjatywy  rady mieszkańców dzielnicy Dam head w Manchesterze. Kosztował 15 tys. funtów czyli ok. 63 tys. zł, a ufundowało go jedno z lokalnych przedsiębiorstw budowlanych.

Przewodnicząca rady mieszkańcow, Joan FitzGerald, tak opowiadała dziennikarzom „Daily Mail”: „W testowaniu placu zabaw brali udział ludzie z grupy wiekowej 70 plus. Jeszcze nigdy nie słyszałam tylu okrzyków radości! Nigdy nie jest się za starym na zabawę, która zresztą wspaniale wpływa na utrzymanie dobrej formy”. Peggy Yuill, jedna z testerek projektu przyznała z entuzjazmem, że poczuła się, jakby miała znowu 21 lat.

W unikalnym fitness parku zamontowano m.in. stacjonarne rowerki, stepery, drabinki i urządzenia przypominające huśtawki. Twórcy tego miejsca pomyśleli także o gimnastyce...umysłu, umieszczając cytaty ze słynnych filozofów w różnych miejscach placu.

Plac zabaw dla seniorów usytuowano obok dziecięcego ogródka zabaw w parku w dzielnicy Dam head. Teraz wnuczki mogą wspólnie z dziadkami pójść się pobawić, każdy na dostosowanym do jego wieku i możliwości fizycznych sprzęcie.

Pomysł jest znakomity, bo jak wyjaśnia Gordon Lishman, dyrektor organizacji Age Concern England, „dobrze zaprojektowany fitness park może być zachętą dla starszych ludzi do ćwiczeń i, co bardzo ważne, rozwijania kontaktów międzyludzkich”. Lishman będzie nakłaniał do budowy tego typu obiektów władze lokalne innych brytyjskich miast.

Może i w Polsce udałoby się wprowadzić „fitness parki” dla seniorów, takie jak ten w Manchesterze?

Aktywni seniorzy to zdrowi seniorzy

1 października przypada Międzynarodowy Dzień Seniora. To wspaniała okazja, żeby przypomnieć o tej ważnej i licznej grupie społecznej. Polacy powyżej 60 roku życia stanowią ponad 17 proc. ogółu społeczeństwa i w kolejnych latach będzie ich coraz więcej ( według prognoz w 2030 r. nawet 10 mln osób).

Cieszy fakt, że polscy seniorzy stają się coraz bardziej aktywni, bardziej dbają o zdrowie i kondycję. Uczestniczą w zajęciach już ponad dwustu Uniwersytetów Trzeciego Wieku, uczą się języków obcych i zapisują na kursy komputerowe. Zofia Szarota, specjalistka w zakresie gerontologii społecznej i oświatowej z Akademii Pedagogicznej w Krakowie uważa, że „pokolenie „50+” i ich styl życia redefiniuje starość w jej potocznym, stereotypowym przedstawieniu”.

Prawdziwe życie zaczyna się po sześćdziesiątce? Żeby tak było, musimy się do bycia seniorem należycie przygotować.

Bardzo ważna jest dbałość o zdrowie psychofizyczne: podtrzymywanie kontaktów rodzinnych i przyjacielskich, edukacja przez całe życie, włączanie się w działania wolontariackie i troska o zabezpieczenie finansowe na przyszłość. W dbałości o formę pomocne okazują się ćwiczenia rehabilitacyjne, pływanie, gimnastyka pilates, spacery, turystyka i nordic walking.

Jak pisze wybitny geriatra prof. Józef Kocemba, „zasada usprawniania przez aktywność opiera się na fundamentalnym spostrzeżeniu, iż w świecie ożywionym (inaczej niż w przypadku maszyn i sprzętu), nie używane narządy ulegają zanikowi oraz innym zmianom wstecznym, natomiast prawidłowy trening może powstrzymać regres związany ze starością”.

Prof. Kocemba podaje też, że: „ćwiczenia przynoszą ogólne odprężenie psychiczne i poprawę czynności mózgu przez polepszenie jego ukrwienia, podnoszą pewność siebie (ważny czynnik antydepresyjny), dają radość”. Na tym jednak nie koniec dobrodziejstw ruchu. „Wysiłek fizyczny chroni przed otyłością. Serce po okresie prawidłowego treningu staje się pompą znacznie sprawniejszą. Wzrasta pojemność życiowa płuc, pogłębia się oddech. Ćwiczenia fizyczne poszerzają również bezbólowy zakres ruchów oraz zwiększają ich precyzję, następuje także przyrost siły mięśniowej”. Oczywiście rozpoczęcie ćwiczeń powinna poprzedzić wizyta u lekarza.

Agnieszka Labisko

Bezpieczny fitness dla seniorów:

Czytaj także

Magazyn medyczny: Astma

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2009 20:50
Zaprasza Małgorzata Kownacka
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magazyn Medyczny: Jak walczyc z bólem?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2009 12:37
Zaprasza Małgorzata Kownacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Efekt jo-jo

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 13:30
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń