Nauka

Dzień Świadomości Autyzmu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2010 10:27
Liczba dzieci z autyzmem znacznie wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat.

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Organizatorzy z ONZ wzywają do szerzenia informacji o tym zaburzeniu, które pojawia się coraz częściej we wszystkich rejonach świata.

W krajach zachodnich zaburzenia autystyczne o różnym nasileniu diagnozowane są średnio u co 150-go lub nawet u co setnego rodzącego się dziecka. To znacznie więcej niż jeszcze 20 lat temu, toteż eksperci mówią o globalnym kryzysie.

Nie wiadomo czy autyzm wywołują zmiany genetyczne, czy czynniki środowiskowe; nie jest też pewne, czy wzrost liczby zachorowań jest rzeczywisty, czy też w ostatnich latach po prostu poprawiła się diagnostyka.

Tymczasem w Unii Europejskiej rozpoczyna się liczenie osób z autyzmem. Jeden z szefów projektu dr Alvaro Ramirez z pozarządowego Europejskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego w Brukseli powiedział, że obecnie jest przygotowywany program pilotażowy, który obejmie sześć lub siedem krajów w tym Polskę. Najważniejszy okres liczenia przypadnie na lata 2011-2013.

Szacunki wskazują, że w Polsce na zaburzenia autystyczne może cierpieć nawet dwieście tysięcy osób; na całym świecie kilkadziesiąt milionów.

Chorzy na autyzm mają kłopoty z uczeniem się i kontaktami międzyludzkimi, często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw czy skutków swoich zachowań. Eksperci podkreślają, że wiedza i lekarzy i społeczeństw jest niewystarczająca, a kluczowa w leczeniu autyzmu jest wczesna diangoza i intensywna terapia.

Według ONZ, autyzm jest jednym z najgroźniejszych problemów zdrowotnych świata obok takich chorób jak cukrzyca, rak czy AIDS.