X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Zmarł sir John Templeton

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2008 18:36
Nagroda jego imienia przyznawana jest za wkład w badania nad duchowym wymiarem ludzkiego życia.
Audio

W wieku 95-lat zmarł sir John Templeton, finansista i filantrop, pionier na rynku globalnych funduszy inwestycyjnych oraz fundator nagrody, którą w tym roku otrzymał ks. prof. Michał Heller.

Nagroda jego imienia przyznawana jest za wkład w badania nad duchowym wymiarem ludzkiego życia oraz przerzucanie pomostów między nauką a religią. W ubiegłym roku tygodnik "Time" umieścił Templetona na swojej liście 100 najbardziej wpływowych osobistości świata.

Urodzony w 1912 roku w USA, Templeton zrezygnował z amerykańskiego obywatelstwa w 1968 roku, pragnąc uniknąć wysokich podatków. Przyjął paszport brytyjski i osiadł na Bahamach. Fortunę przyniósł mu fundusz powierniczy Templeton Growth Ltd., który jako jeden z pierwszych zdecydował się na inwestycje na rynkach azjatyckich.

Templeton ufundował w Oksfordzie college swego imienia, a także ustanowił fundację, która miała wspierać badania nad  "wielkimi pytaniami", czyli zagadnieniami dotyczącymi nauki, religii i sensu ludzkiego istnienia. Fundacja Templetona nadal każdego roku przeznacza 70 mln dolarów na stypendia, granty i nagrody.

W 1972 roku Templeton ufundował nagrodę, która dzisiaj znanjest jako Nagroda Templetona za Postęp w Badaniach lub Odkryciach w Dziedzinie Rzeczywistości Duchowej. Już teraz jej wartość jest dużo wyższa niż Nagrody Nobla, a, jak się szacuje, w przyszłym roku będzie ona wynosiła blisko 2 mln dolarów.

W 1987 roku za swą działalność filantropijną Templeton otrzymał od brytyjskiej królowej Elżbiety II tytuł szlachecki.

W tym roku Nagroda Templetona była nam szczególnie bliska – jej kolejnym, 38. laureatem został polski uczony, 72-letni profesor krakowskiej Papieskiej Akademii Teologicznej, ks. prof. Michał Heller, fizyk, teolog i kosmolog. Czek opiewający na 1,4 mln dolarów krakowski uczony przeznaczy na utworzenie interdyscyplinarnego Centrum im. Mikołaja Kopernika, które będzie zajmowało się poszukiwaniem odpowiedzi na „wielkie pytania”.

John Templeton zmarł w szpitalu w stolicy Bahamów Nassau. Przyczyną śmierci było zapalenie płuc.

(mak)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ig Noble 2009 przyznane

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2009 11:28
Alternatywne nagrody wręczono już po raz 19.
rozwiń zwiń