Nauka

Biżuteria stworzona przez Polki wspiera pracę nadgarstka

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 13:50
- Połączyłyśmy funkcję estetyczną z funkcją fizjoterapeutyczną - powiedziała Ewa Dulcet, która wraz z Martyną Świerczyńską stworzyła sześć sztuk specjalnej biżuterii Miko+.
Biżuteria Miko+
Biżuteria Miko+Foto: PAP

Biżuteria Miko+ zaprojektowana została przy współpracy z fizjoterapeutą. Wykonana jest za pomocą tradycyjnej techniki złotniczej. - Każdy z obiektów działa w trochę inny sposób, ale wszystkie oparte są na wspomaganiu nadgarstka i mięśni - powiedziała Martyna Świerczyńska.

Czytaj więcej:
fizyka nauka eksperyment FREE 1200_660.jpg
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Ewa Dulcet wyjaśniła, że tematem zainteresowała się, kiedy zaczęła cierpieć na ból nadgarstków. Okazało się, że to obecnie częsta przypadłość - ma związek z tym, że dużo czasu spędzamy przed komputerem. W takich schorzeniach pomóc może fizjoterapia i noszenie ortezy.

- Bardzo często kobiety wstydzą się jednak nosić ortezy, bo wskazują one na niesprawność ciała - wskazała Dulcet. Zwróciła uwagę, że biżuteria Miko+ wprawdzie nie zastępuje leczenia fizjoterapeutycznego ani ortezy, ale jest wsparciem dla nadgarstka i przypomina o ćwiczeniach.

Świerczyńska wytłumaczyła, jak działa jeden z obiektów - bransoletka z półkulistym oczkiem. - W czasie pracy przy komputerze pojawia się problem ze stałą nieprawidłową pozycją ręki. Ten obiekt, który jest półokrągły, wymusza pracę mięśni, by działały w bardziej równomierny sposób - podkreśliła.

Z kolei inne obiekty - m.in. pierścionek - mają okrągłe ruchome płaszczyzny, które można wykorzystać do masażu.

***

Projekt Miko+ Ewy Dulcet i Martyny Świerczyńskiej, absolwentek poznańskiej School of Form Uniwersytetu SWPS, powstał w ramach pracy dyplomowej.

Biżuteria dostała główną nagrodę Progress Prize na Global Grad Show w Dubaju. Pracę wyróżniono spośród 200 projektów zgłoszonych przez uczelnie z 43 krajów. Wartość przyznanej po raz pierwszy w historii Global Grad Show nagrody to 10 tys. dolarów.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie

Czytaj także

Diagnoza: rak. Jak sobie poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 21:00
Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. Lekarze apelują o zapewnienie chorym równego dostępu do nowoczesnych metod leczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie możesz złapać tchu? Nie bagatelizuj tego!

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 14:04
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) polega na systematycznie malejącej pojemności płuc, co dzieje się na skutek drażniącego wpływu różnych substancji zawartych w powietrzu, które wdychamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co piąty dorosły Polak odczuwa szumy uszne

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 14:38
Szumy uszne (tinnitus auris) to dźwięki słyszane w jednym uchu, obojgu uszach lub w głowie, a czasami w uszach i głowie jednocześnie. Przez pacjentów często określane są one jako piski, dzwonienie, pukanie, dudnienie, gwizdy i szelesty. Niezależnie od brzmienia i charakteru odczuwanych dźwięków wszystkie nazywane są szumami usznymi.
rozwiń zwiń