Nauka

Lekarze: podczas mrozu jedzmy ciepłe śniadania i ubierajmy się "na cebulkę"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 15:39
Podczas silnych mrozów należy jeść ciepłe, pożywne śniadania, zakładać kilka warstw odzieży oraz czapkę i zabezpieczać skórę tłustym kremem - przypominają lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: NewSoul/shutterstock.com

Przed wyjściem na dwór w mroźny dzień najlepiej ubrać się "na cebulkę". Pod kurtką powinno się znaleźć co najmniej kilka warstw odzieży - między nimi wytwarzają się warstwy powietrza, które są najlepszym izolatorem.

Należy także pamiętać o czapce - przez głowę organizm traci dużo ciepła, a nieodpowiednio chronione uszy bardzo szybko marzną.

Nie wolno zapominać o grubym szalu, puchowych rękawicach (najlepiej z jednym palcem), wełnianych skarpetach i ciepłych, szczelnych butach, które nie przemokną na śniegu.

Tłusty krem to podstawa

Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Skóra wystawiona na niską temperaturę jest narażona na pękanie naczynek i podrażnienia, dlatego przed wyjściem należy zabezpieczyć ją tłustym kremem (w aptekach dostępne są specjalne zimowe serie kosmetyków).

Warto także stosować kremy z filtrem UV i zabezpieczyć usta pomadką pielęgnacyjną lub balsamem na bazie wazeliny.

Co jeść by nie dygotać?

W mroźne dni pamiętajmy o zjedzeniu pożywnego śniadania (najlepiej na ciepło), a także o regularnych posiłkach w ciągu dnia. Idealna na zimno jest zupa-krem lub rozgrzewająca herbatka z dodatkiem imbiru, cytryny i miodu - wskazują lekarze.

Przed wyjściem na mróz lekarze stanowczo odradzają spożywanie alkoholu - rozszerza on naczynia krwionośne, co powoduje, że nie odczuwa się zimna. W efekcie może jednak doprowadzić do wychłodzenia organizmu, a nawet śmierci.

Co zrobić, gdy zmarzniemy?

Ciało należy rozgrzewać powoli, delikatnym masażem, stosując kremy natłuszczające. Lekarze przestrzegają przed rozgrzewaniem z pomocą gorącej wody lub bezpośrednio przy grzejniku - może to powodować silny ból, może także dojść do obkurczeń, zasinień i dużego niedotlenienia tkanek.

Lekarze przypominają także o konieczności zachowywania szczególnej ostrożności przy posługiwaniu się piecami i urządzeniami grzewczymi, które w procesie spalania mogą wytwarzać śmiertelnie trujący czad.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie mróz pogoda
Czytaj także

"Jesteśmy wśród krajów o największej zachorowalności na grypę"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 16:53
W Polsce - w obecnym sezonie grypowym - odnotowano już prawie 3 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.
rozwiń zwiń