Nauka

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. "To choroba śmierOgólnopolski Dzień Walki z Depresją. "To choroba śmiertelna"telna"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 10:00
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja to choroba stanowiąca jedno z największych wyzwań dla systemów opieki zdrowotnej - obecnie na świecie choruje na nią 350 mln ludzi.
Audio
  • Prof. Janusz Heitzman, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, o powodach depresji wśród młodych ludzi (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Depresja jest chorobą ogólnoustrojową, która może wystąpić także u dzieci. Z danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie wynika, że 20 proc. młodych ludzi w Polsce ma zaburzenia depresyjne, a od 4 do 8 proc. dzieci i młodzieży cierpi na depresję kliniczną.


Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Prof. Janusz Heitzman, dyrektor IPiN, wyjaśnił, że jest wiele czynników, które mają wpływ na powstawanie zaburzeń depresyjnych. M.in. są to: rosnące tempo życia, rozluźnienie więzi rodzinnych, brak czasu dla dzieci i problemy w komunikacji.

Brak właściwego leczenia powoduje zwiększenie ryzyka występowania chorób somatycznych i na odwrót - choroby somatyczne, zwłaszcza przewlekłe, zwiększają ryzyko wystąpienia depresji.

Depresja jest też chorobą śmiertelną - niektórzy pacjenci, którzy chorują na depresję, podejmują próby samobójcze.

W Polsce w 2016 roku w wyniku śmierci samobójczej zginęło więcej osób niż w wypadkach drogowych - Komenda Główna Policji odnotowała 9861 prób samobójczych, z czego 5405 zakończyło się zgonem.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie depresja
Czytaj także

Jak odróżnić bunt nastolatka od młodzieńczej depresji?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 19:56
- Depresja jest chorobą, którą specjaliści coraz częściej diagnozują u młodych ludzi - powiedziała w radiowej Jedynce psycholog Maria Rotkiel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nastoletnia depresja. Życie przepojone smutkiem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 20:00
Prawie 15 procent młodzieży cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych. Do przyczyn można zaliczyć wyzwania okresu dojrzewania, wygórowane oczekiwania społeczne oraz kłopoty rodzinne.
rozwiń zwiń