X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Tajemnice Qumran

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 11:00
Religijne pisma znad Morza Martwego powstały już na początku naszej ery, ale ciągle dobrze strzegą przed naukowcami swoich tajemnic.
Audio

W grotach Qumran odkryto 1000 bezcennych rękopisów. Od ich odnalezienia przez Beduinów w 1947 roku naukowcy snują przypuszczenia, kto je stworzył i czemu służyły? Pytań jest na razie o wiele więcej niż odpowiedzi.

Wśród rękopisów znajduje się wyjątkowy dokument - Zwój miedziany. Został on zapisany innym językiem niż pozostałe teksty.

- Powstał wyjątkowo na miedzianej blasze, zawiera około 60 opisów miejsc ukrycia bardzo dużych ilości srebra, złota, przedmiotów związanych z kultem. Najwyraźniej nie pochodzi z samego Qumran. (...) Bardzo prawdopodobne, że wskazuje miejsca ukrycia przedmiotów ze Świątyni Jerozolimskiej. Być może stamtąd pochodzą też pozostałe rękopisy z Qumran - mówi prof. Piotr Muchowski w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" w Dwójce.

/

Inna teoria przypisuje autorstwo zwojów lokalnej społeczności - Esseńczykom. Na podstawie ostatnich badań archeologicznych niektórzy izraelscy badacze skłaniają się nawet ku hipotezie, że to nie Esseńczycy, a Machabeusze mieli w Qumran swoją strażnicę i wspólnotowy ośrodek przepisywania dokumentów. Z tą teorią izraelskich naukowców polemizują goście "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" - prof. Piotr Muchowski oraz dr Łukasz Niesiołowski-Spano.

- Od wielu lat tak jest, że co pewien czas pojawiają się sensacyjne wiadomości dotyczące Zwojów z Qunram - mówi prof. Muchowski, autor pierwszego całościowego tłumaczenia na język polski rękopisów.

Zwoje zawierające spisane po hebrajsku, aramejsku i grecku teksty zostały ukryte przed 68 roku n.e. Przynoszą dziś ogromną wiedzę poświęconą początkom judaizmu i powstawaniu Biblii. Zawierają zapisy Biblii Hebrajskiej, dokumenty historyczne i zasady funkcjonowania lokalnej społeczności.

/

- Jeden z pierwszych tekstów, które odnaleziono, był tekst zwany Serekh ha-Yahad, czyli Reguła Zrzeszenia. Jest to rodzaj spisu praw wyznaczających życie esseńskiej społeczności - opowiada Piotr Muchowski.

Reguła mówi o wyrzeczeniu się pieniędzy i życiu bez kobiet. Profesor podkreśla jednak, że w Qumran znaleziono przedmioty, które przeczą tym zasadom. Być może Esseńczycy zasiedlili osiedle, które wcześniej zamieszkiwali zupełnie inni ludzie.

Aby posłuchać "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego", kliknij dźwięk "Co ukrywają Zwoje z Qumran?" po prawej stronie artykułu,

usc

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kodeks Synajski dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2008 08:08
Bezcenny rękopis będzie dostępny w całości w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Akt zgonu” na Całunie Turyńskim

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2009 07:00
Watykańska badaczka odnalazła na Całunie Turyńskim odbicie „aktu zgonu” Jezusa Nazarejczyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna zagadka znad Morza Martwego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 16:00
W Qumran odkryto zapieczętowane naczynie. Jego zawartość wzbudza skrajne emocje – to w okolicznych jaskiniach znaleziono słynne zwoje znad Morza Martwego. Wszystkie ukryte właśnie w naczyniach.
rozwiń zwiń