X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Komórka zwiększa aktywność mózgu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 12:00
Telefony komórkowe mają wpływ na nasze mózgi. Dłuższe, trwające ponad 50 minut rozmowy przez telefon komórkowy zwiększają aktywność mózgu w miejscu najbardziej zbliżonym do anteny aparatu.
Komórka zwiększa aktywność mózgu
Foto: sxc.hu

 

O badaniach nad komórkami i mózgiem informuje "The Journal of the American Medical Association".  Przeprowadziła je dr Nora D. Volkow, szefowa National Institute on Drug Abuse w Maryland.

Volkow zastrzega, że zarejestrowane zmiany są nieznaczne. Aktywność mózgu w pobliżu anteny aparatu zwiększała się u badanych osób zaledwie o 7 proc. Na tej podstawie nie można zatem powiedzieć, że promieniowanie telefonów komórkowych jest szkodliwe, a tym bardziej, że może wywołać guza mózgu. Są to jednak pierwsze badania, które bezpośrednio wykazały, że emitowane przez telefony komórkowe słabe promieniowanie radiowe może bezpośrednio wpływać na komórki nerwowe mózgu.

Uczeni poddali badaniom 47 osób, którym przyłożono do obu uszu dwa telefony komórkowe, tak by nie wiedziały, z którego aparatu dopływa sygnał. W ten sposób starano sie uniknąć ewentualnej autosugestii.  Podczas rozmowy badano aktywność ich mózgu polegającą na pomiarze stężenia glukozy przy użyciu urządzenia o nazwie PET. Im jest ono większe, tym bardziej aktywna jest praca komórek nerwowych, gdyż glukoza jest jedynym źródłem energii dla komórek mózgu. Dzięki temu onkolodzy diagnozują m.in. guzy mózgu, a neurobiolodzy badają, które obszary mózgu za co są odpowiedzialne.

Większa aktywność mózgu w pobliżu anteny świadczy o tym, że mózg jest czuły na promieniowanie elektromagnetyczne wysyłane przez telefony komórkowe. Zdaniem dr Volkow, konieczne są dalsze badania, które by wykazały jakie skutki może mieć intensywne korzystanie z nich w dłuższym okresie, po upływie 10, 15 czy 20 lat.

Jak na razie, udało się jedynie wykazać, iż dłuższe rozmowy przez telefon komórkowy mogą wywołać np. zaburzenia snu. Wszystkich jednak interesuje, czy mogą one przyczynić się do rozwoju guza mózgu, który może się ujawnić po 20-30 latach. A w tej sprawie ciągle nie ma pełnej zgodności. Największe dotąd badanie "Intrephone", jakie opublikowano w 2010 roku, zakończyło się fiaskiem. Sugerowało jednak, że komórki mogą nawet zmniejszyć ryzyko guza mózgu.

Inne badania wykazały, że u szczurów może dochodzić do zaburzeń pamięci na skutek oddziaływania promieniowania o niewielkim tzw. wskaźniku SAR (Specific Absorption Rate), bo zaledwie od 0,0006 do 0,06 W/kg. Jest on znacznie niższy od tego jaki przyjmuje się za bezpieczny.

W przypadków telefonów komórkowych współczynnik SAR, wyrażany w watach na jednostkę masy ciała w kilogramach, nie powinien przekraczać 1,5-2 W/kg. Takie przynajmniej normy obowiązują w większości krajów.

Bez względu na wyniki tych badań warto przestrzegać kilku podstawowych zaleceń w używaniu telefonów komórkowych. Należy unikać trzymania aparatu przy głowie podczas łączenia się z wybranym numerem. Podczas rozmowy najlepiej używać słuchawki. Kobiety w ciąży powinny unikać trzymania telefonu w okolicy brzucha. Z kolei dzieci i młodzież powinny częściej wysyłać SMS, a rzadziej rozmawiać.

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Skazani na fale" - reportaż Hanny Bogoryja Zakrzewskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2007 18:15
W całym kraju trwają protesty mieszkańców przeciw instalowaniu anten i stacji bazowych telefonii komórkowej na dachach ich domów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa ustawa zaszkodzi uzdrowiskom?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 09:34
Senat ma zająć stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o uzdrowiskach, która między innymi wprowadza zakaz budowy stacji telefonii komórkowych w chronionych strefach.
rozwiń zwiń