Nauka

Nad Atlantykiem rekordowo mało ozonu

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 13:00
Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o rekordowo niskiej zawartości ozonu nad rejonem euroatlantyckim w marcu. Pomiarów dokonał satelita Envisat.
Audio

Warstwa ozonowa zmniejszyła się dzięki niezwykle silnym wiatrom, które oddzielały masy powietrza nad biegunem północnym, utrudniając jego mieszanie się z powietrzem na niższych szerokościach geograficznych. Doprowadziło to do niskich temperatur i warunków podobnych do tych, które występują co roku na półkuli południowej nad Antarktydą.

Gdy w marcu światło słoneczne zaczęło coraz bardziej rozświetlać obszar arktyczny, spowodowało uwolnienie atomów chloru i bromu w dolnej części stratosfery (około 20 km nad powierzchnią Ziemi). Gazy te niszczą ozon, powodując jego rozpad na indywidualne atomy tlenu (ozon to cząsteczka złożona z trzech atomów tlenu).

Warstwa ozonowa znajduje się na wysokości około 25 km. Działa jak filtr ochronny, blokując znaczną część szkodliwego promieniowania ultrafioletowego, które m.in. zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry.

To może być przypadek

Temperatury w stratosferze nad Arktyką zmieniają się w trakcie poszczególnych zim. W ubiegłym roku temperatury i poziom zawartości ozonu były bardzo wysokie. W marcu b.r. nastąpiły niskie temperatury i niewielka ilość ozonu. Poprzednie rekordowo niskie temperatury nad biegunem północnym odnotowano w 1997 roku. Naukowcy analizują, dlaczego arktyczne zimy 1997 i 2011 były tak chłodne i zastanawiają się czy to są losowe zdarzenia, czy też mają one związek z globalnymi zmianami klimatycznymi.

- W przypadku zmieniającego się klimatu oczekuje się, że średnie temperatury stratosfery będą maleć, co oznacza w konsekwencji dalsze zmniejszanie zawartości ozonu - mówi Mark Weber z University of Bremen, wskazując jednocześnie na drugą możliwość - Jednak z drugiej strony, wiele badań pokazuje, że cyrkulacja powietrza w stratosferze nad półkulą północną może być w przyszłości zwiększona, a to oznacza, że więcej ozonu będzie przenoszone z rejonów tropikalnych w arktyczne, przeciwdziałając zmniejszaniu się warstwy ozonowej.

Satelita Envisat został wystrzelony w 2002 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA. Służy do monitorowania lądów, oceanów, pokrywy lodowej oraz atmosfery.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Antarktyda esa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Planetoida zniszczy ozon

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 07:00
Groźne dla Ziemi są także małe planetoidy – ostrzegają naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejskie światła brudzą powietrze

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 12:00
Jaskrawe wielkomiejskie oświetlenie potęguje zanieczyszczenie powietrza - informuje serwis BBC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziura ozonowa nad Polską. Eksperci ostrzegają: chrońmy skórę przed słońcem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 20:00
Nad Polską zanotowano niskie stężenie ozonu. Ma to związek m.in. z niskimi temperaturami w stratosferze podczas zimy i wysoką zawartością chloru nad rejonami arktycznymi - powiedział Bogumił Kois z IMGW.
rozwiń zwiń