Nauka

Maluch, który może wybierać, zjada więcej warzyw

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 10:00
Pozostawienie dzieciom wyboru warzyw, na jakie mają ochotę - sprawia, że maluchy zjadają ich o wiele więcej, niż normalnie.

Naukowcy hiszpańscy sprawdzali, co decyduje, ile warzyw zjadają dzieci w wieku do lat sześciu. Oceniali też skuteczność strategii, która polega na pozostawieniu maluchom wyboru co do warzywa, jakie chcą zjeść w trakcie posiłku.

Badali 150 dzieci z czterech szkół w Granadzie, pozwalając im dowolnie dobierać do posiłku warzywa. Okazało się, że mogąc wybierać wśród jarzynek lub surówek, za każdym razem dzieci zjadały nawet 20 gram warzyw więcej niż zwykle. Przy dwóch szkolnych posiłkach dziennie, dzięki stosowaniu taktyki wyboru, uczniowie mogą zjeść aż czterdzieści nadprogramowych gram warzyw To dość dużo, jeśli weźmie się pod uwagę, że przed eksperymentem ich dzienna porcja zieleniny ważyła 150 gram.

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Granady, dzieci mogą się zniechęcać do zieleniny, pamiętając gorzki posmak niektórych warzyw kapustnych. Dzieci są szalenie wrażliwe na gorzki smak glukozynolanów. Podobnie źle reagują na gorzki smak wapnia. Smaki te można wyczuć m.in. w szpinaku, kapuście - zwykłej i włoskiej, cebuli, boćwinie czy brokułach. Awersja do nich może po części tłumaczyć ogólną niechęć dzieci do wszelkich warzyw.

(ew/pap)

Czytaj także

„Jem kolorowo!” Program edukacyjny promujący zdrowe żywienie dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2008 08:38
„Jem kolorowo!” to program edukacyjny, którego adresatami są uczniowie klas piątych szkół podstawowych, ich nauczyciele i rodzice.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mama Nieidealna - po raz trzeci

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 16:52
Dzisiaj przyglądamy się sobie - odkrywając sekrety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziecko w sieci" reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 11:53
Wtorek, 17 maja 2011, godzina 20.10, Program 1 Polskiego Radia
Magazyn Reporterów prowadzi Jerzy Zawartka.
rozwiń zwiń