Nauka

"Jednorożce" jednak nie wyginą

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 16:03
Oryksy, czyli arabskie antylopy wycofano z listy gatunków zagrożonych wyginięciem - podała organizacja IUCN.

Jeszcze w 1972 roku arabowie byli przekonani, że ostatni z żyjących oryksów został zastrzelony. 10 lat później w Omanie odnaleziono jeszcze kilka żyjących na wolności zwierząt i rozpoczęto program ich ochrony - dzikie antylopy skrzyżowano z zamieszkującymi ogród zoologiczny.

W ten sposób udało się odtworzyć całe stado, które wypuszczono na wolność. Dziś populacja oryksów liczy około tysiąca sztuk. W czwartek Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i jej Zasobów poinformowało, że skreśla oryksy z listy gatunków zagrożonych wyginięciem.

Oryksy występują w arabskiej poezji i malarstwie. Kiedy sylwetka antylopy widziana jest z profilu, wydaje się, że zwierzę ma tylko jeden długi róg, przypomina więc mitycznego jednorożca.

Losu antylop nie podzielają jednak inne gatunki - IUCN poinformowała w czwartek także o kolejnych zwierzętach, które wpisała na listę zagrożonych wyginięciem: żabach arlekinowatych z Peru i karłowatych salamandrach z Gwatemali. Organizacja szacuje, że na całym świecie zagrożonych wyginięciem jest 41 proc. wszystkich płazów.

IAR, wit

Zobacz więcej na temat: Gwatemala IAR oman Peru
Czytaj także

Gady i płazy wyginą?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2009 11:14
Europejskie gady i płazy należą do gatunków coraz bardziej zagrożonych wyginięciem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto żabki miniaturki

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 13:16
Jeden z najmniejszych na świecie gatunków żab, wielkości ziarna grochu, odkryto na wyspie Borneo w Azji południowo-wschodniej - informuje periodyk "Zootaxa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martwy morświn znaleziony na plaży w Niechorzu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 15:28
Gatunek ten uznawany jest za "krytycznie zagrożony". W Bałtyku żyje zaledwie kilkaset sztuk tych waleni.
rozwiń zwiń