Nauka

Kosmiczne ogrodnictwo przynosi efekty

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 09:00
Pierwsza kosmiczna szklarnia sprawuje się bardzo dobrze. Takiego zdania są astronauci, którzy hodują orbitalne rośliny na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Audio

Ludzie na pokładzie Stacji to eksperci w dziedzinie aeronautyki, kosmologii czy inżynierii. Teraz, jak się okazuje, także w zakresie orgodnictwa.

- Posadziliśmy rośliny w czternastu miejscach. W dwóch zaobsrewowaliśmy, że sadzonki wykiełkowały i teraz rosną przepięknie - mówi przebywający na Stacji włoski astronauta Paolo Nespoli. 

Naukowcy przygotowali kosmiczną mini-szklarnię bardzo precyzyjnie, trzeba było wziąć pod uwagę brak grawitacji oraz zapewnić specjalne światło, glebę i wilgotność.

Naukowcy chcą, by w przyszłości dużych rozmiarów orbitalne szklarnie zapewniały astronautom cały niezbędny tlen i wodę oraz połowę potrzebnych kalorii (więcej o obecnej kosmicznej diecie astronautów >>>)

Takie uprawy - twierdzą eksperci - mogłyby podtrzymywać życie ludzi nie tylko na Stacji Kosmicznej, ale także na Księżycu. Prototyp dużej kosmicznej szklarni stoi już w Arizonie, z budowali go naukowcy ze stanowego Uniwersytetu. 

(iar)

Zobacz więcej na temat: diety NASA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Smacznego? Nie na ISS

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 14:00
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie ma mowy o soczystych stekach i wykwintnych sosach. Jak bardzo niedobre jest kosmiczne jedzenie? Ocenia krytyk kulinarny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robot astronauta z ISS wyszedł z kontenera i twittuje

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 14:30
Astronauci uruchomili na pokładzie Stacji Kosmicznej (ISS) pierwszego robota humanoidalnego o nazwie Robonaut-2 - poinformował o tym sam robot na swoim mikroblogu na Twiterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głowonóg na ISS

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 05:00
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pojawi się kałamarnica. Przyleci na pokładzie promu Endeavour. Niestety, nie przeżyje tej podróży.
rozwiń zwiń