Nauka

Witamina C pomoże na astmę

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 14:00
Powszechnie dostępna witamina korzystnie wpływa na stan zdrowia dzieci chorujących na astmę - informuje pismo "Clinical And Translational Allergy".
Witamina C pomoże na astmę
Powszechnie dostępna witamina korzystnie wpływa na stan zdrowia dzieci chorujących na astmę - informuje pismo "Clinical And Translational Allergy".  
Astma to przewlekły stan zapalny dróg oddechowych. Powoduje ataki kaszlu, uczucie ciężkości w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem. U dzieci to najczęstsza choroba układu oddechowego i najczęstsza choroba przewlekła. W Polsce jest rozpoznana u ok. 1 mln, czyli 8,6 proc. dzieci w wieku szkolnym. 
Już w latach 40. XX wieku pojawiały się sugestie, jakoby witamina C pomagała astmatykom. Jednak kontrolowane badania dawały sprzeczne wyniki. Teraz to może się zmienić. Dr Mohammed Al-Biltagi z uniwersytetu Tanta w Egipcie oraz dr Harri Hemila z uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia) przeanalizowali efekty podawania grupie 60 dzieci witaminy C w dawce 0,2 grama na dobę. Uczestniczące w badaniach dzieci miały od 7 do 10 lat. Oceniano wpływ witaminy C na natężoną objętość wydechową pierwszosekundową(FEV1) - ilość powietrza, jaką maksymalnie dziecko mogło wydmuchnąć w ciągu jednej sekundy. Zmiany FEV1 pozwalają w przypadku astmy ocenić stopień zwężenia oskrzeli.
Co się okazało? U młodszych dzieci (od 7 do 8, 2 roku), które nie były narażone na kontakt z pleśnią ani działanie wilgoci, podawanie witaminy C podniosło FEV1 o 37 proc. W przypadku starszych dzieci (od 8,3 do 10 lat), w których sypialniach było wilgotno i spotykało się pleśń, pod wpływem witaminy C FEV1 rosło tylko o 21 proc.
Efekt działania witaminy C na astmę zależał również od wieku oraz nasilenia objawów. Młodszym dzieciom (od 7 lat do 8,2 roku), z łagodną astmą witamina C przynosiła największy pożytek, podczas gdy starsza grupa z bardziej nasilonymi objawami mniej na tym skorzystała. Autorzy badań uważają, że potrzebne są dalsze prace, które lepiej wyjaśniłyby zaobserwowane zależności. 

Astma to przewlekły stan zapalny dróg oddechowych. Powoduje ataki kaszlu, uczucie ciężkości w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem. U dzieci to najczęstsza choroba układu oddechowego i najczęstsza choroba przewlekła. W Polsce jest rozpoznana u ok. 1 miliona, czyli 8,6 procenta osób w wieku szkolnym.

Już w latach 40. XX wieku pojawiały się sugestie, jakoby witamina C pomagała astmatykom. Jednakże kontrolowane badania dawały sprzeczne wyniki. Teraz to może się zmienić. Dr Mohammed Al-Biltagi z uniwersytetu Tanta w Egipcie oraz dr Harri Hemila z uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia) przeanalizowali efekty podawania grupie 60 dzieci witaminy C w dawce 0,2 grama na dobę. Uczestniczące w badaniach osoby miały od 7 do 10 lat. Oceniano wpływ witaminy C na tak zwaną natężoną objętość wydechową pierwszosekundową (FEV1), czyli po prostu ilość powietrza, jaką dziecko mogło wydmuchnąć w ciągu jednej sekundy. Zmiany FEV1 pozwalają w przypadku astmy ocenić stopień zwężenia oskrzeli.

Co się okazało? U młodszych dzieci (od 7 do 8,2 roku), które nie były narażone na kontakt z pleśnią ani działanie wilgoci, podawanie witaminy C podniosło FEV1 o 37 procent. W przypadku starszych dzieci (od 8,3 do 10 lat), w których sypialniach było wilgotno i spotykało się pleśń, FEV1 rosło tylko o 21 proc.

Efekt działania witaminy C na astmę zależał od wieku oraz nasilenia objawów. Młodszym dzieciom (od 7 lat do 8,2 roku), z łagodną astmą witamina C przynosiła największy pożytek, podczas gdy starsza grupa z bardziej nasilonymi objawami mniej na tym skorzystała. Autorzy badań uważają, że potrzebne są dalsze prace, które lepiej wyjaśniłyby zaobserwowane zależności.

(ew/pap)