Nauka

Niewidomi poczują kolory

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 10:15
Czy niewidomy może poczuć kolor albo kształt? Okazuje się, że tak. Pomoże im w tym matryca termiczna zbudowana przez naukowców z Krakowa.

- Jesteśmy pionierami w tej dziedzinie. Czegoś takiego na świecie jeszcze nie było - zapewnia twórca matrycy, prof. Andrzej Kos z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej

Opracowana przez Polaków matryca termiczna przypomina skrzynkę wielkości kartki papieru i grubości 5-6 cm. Ma gładką powierzchnię, co odróżnia ją od klasycznych urządzeń do odczytywania alfabetu Braille'a.

Urządzenie przygotowano przede wszystkim do celów dydaktycznych. Jest ono uzupełnieniem znanych już możliwości przekazywania tekstu przy pomocy klasycznego wypukłego alfabetu Braille'a. - "Widzący" nauczyciel rysuje jakiś przedmiot na ekranie komputera i wykonany przez niego ruch myszą jest zamieniany na kształt np. okręgu. Obrazek okręgu z ekranu zostanie przełożony na punkty termiczne umieszczone na matrycy. W ten sposób wszystko, co nauczyciel narysuje na ekranie zostanie w sposób termiczny odzwierciedlone na matrycy - opisuje profesor.

- Punkciki cieplne, które znajdują się tuż pod jej powierzchnią generują zróżnicowaną temperaturę. Mogą być chłodne, zupełnie jak przedmiot wyjęty z lodówki, mając od kilku stopni Celsjusza aż do 48-52 stopni - wyjaśnia. Zróżnicowanie ciepłoty punktów jest niezwykle ważne, bo gdyby niewidomy dotykał tylko ciepłych miejsc, wówczas jego naskórek szybko by się nagrzał i percepcja by osłabła. - Natomiast, gdy generujemy punkty o zróżnicowanych temperaturach, wtedy regeneruje się on cyklicznie i zachowuje funkcję czucia - mówi.

Przesuwając po punkcikach umieszczonych na matrycy niewidomi rozpoznają poszczególne figury, kształty a nawet kolory. - Nie muszą dotykać matrycy opuszkami palców. Okazuje się, że nawet lepiej przesuwać po niej odwrotną częścią dłoni ze względu na większą wrażliwość cieplną tego miejsca.

Co takiego mogą poczuć niewidomi dzięki matrycy termicznej? - Mogą to być zarówno znaki Braille'a, jak i figury geometryczne, koła, okręgi prostokąty, trójkąty, obrazy zwierząt, budynków, ale również ruchu. Niewidomy może śledzić transmisje sportowe, czyli np. sprint i przekonać się, jak zawodnicy przemieszczają się na bieżni, jak są ustawieni względem siebie, jakie są odległości między nimi i jak to wszystko rozkłada się w czasie - mówi uczony.

Matryca umożliwi też wyjaśnienie osobom niewidomym trudnych do wyobrażenia zjawisk np. przemieszczającej się fali. - Dzięki temu, że punkciki nagrzewają się i stygną mogą łatwo odzwierciedlać ruch falowy. Niewidomy zrozumie w ten sposób, na czym polega przemieszczanie się fali: gdzie jest jej grzbiet i jej dolna część - podkreśla prof. Kos.

Część możliwości matrycy będzie dostępna tylko dla osób, które wcześniej widziały, lecz wzrok utraciły. Osobie niewidomej od urodzenia trudno będzie wytłumaczyć kolor, ale ta, która potrafi go sobie przypomnieć, zidentyfikuje go również dzięki matrycy.

Zdaniem uczonego, w ten sposób można generować dowolne kształty, jakie tylko człowiek może wymyślić i narysować na ekranie komputera. - Pojawia się problem rozdzielczości, bo nasza matryca ma mniej punktów niż ekran komputera, na którym można pokazywać szczególiki. By można było pokazywać bardzo szczegółowe obrazy, konieczna będzie matryca z większą liczbą punktów - przyznaje.

Krakowscy naukowcy wykonali już szereg prób i testów z udziałem niewidomych. - Jesteśmy pionierami w tej dziedzinie. Na świecie czegoś takiego nie było, dlatego musieliśmy ustalić, jakiej wielkości mają być punkty termiczne, jaka powinna być ich temperatura, jak szybko obraz termiczny może się zmieniać, ile czasu potrzebujemy na odczytanie - mówi krakowski naukowiec.

Prototyp urządzenia testują teraz osoby niewidome mieszkające w Krakowie. - Ocena - nawet najbardziej krytycznych i sceptycznych pedagogów - jest pozytywna - podkreśla Kos.

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Specjalny system dla osób niewidzących

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 14:47
Antena współpracuje z wibrującą bransoletką, która – po otrzymaniu sygnału od kontrolera – ma przesłać wibracje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczuć się obywatelem pierwszej kategorii

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 09:19
Osoby niewidome, które chcą osobiście głosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych, muszą to zgłosić do urzędu miasta do 23 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po raz pierwszy niewidomi łatwiej oddadzą swój głos...

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 17:00
Dzięki nowemu kodeksowi wyborczemu, osoby niewidome będą mogły, podczas głosowania, skorzystać ze specjalnie dla nich przygotowanych nakładek na karty w alfabecie Braille’a.
rozwiń zwiń