X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Naukowcy odkryli zbiorniki wodne na księżycu Jowisza

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 08:24
Nowe ślady wody odkryto na Europie - jednym z księżyców Jowisza. Pracownicy ze stanowego uniwersytetu w Teksasie naleźli je na zdjęciach pochodzących sprzed ponad 20 lat.
Audio
  • Relacja Rafała Motriuka (IAR): Amerykańscy naukowcy odkryli ślady wody na Europie - jednym z księżyców Jowisza. Znaleźli je na zdjęciach pochodzących sprzed ponad 20 lat.
Naukowcy odkryli zbiorniki wodne na księżycu Jowisza
Foto: nasa.gov

Analizując zdjęcia powierzchni Europy wykonane przez miedzyplanetarne sondy, doszli do przekonania, że zbiorniki wody mogą znajdować się znacznie bliżej powierzchni niż sądzono.

Zobacz galerię dzień na zdjęciach >>>

Jak pisze "Nature", naukowcy wyrazili przypuszczenie, że liczne pęknięcia i zaklęśnięcia lodowej skorupy Europy spowodowane są przedostawaniem się w kierunku powierzchni wody o stosunkowo wysokiej temperaturze.

Oceniają oni, że niewielkie zbiorniki wodne mogą znajdować się już na głębokości ok. 3 km od powierzchni oraz, że dochodzi do intensywnej wymiany wody. Cieplejsza woda z głębin ochładza się i opada a na jej miejsce wypływa nowa.

Ocean pod lodem

Naukowcy od dawna przypuszczali, opierając się na modelach działania sił pola magnetycznego i analizie zdjęć, że pod skorupą lodową Europy, na głębokości ok. 10-30 km, znajduje się olbrzymi ocean. Jego głębokość może dochodzić do 160 km i - być może - istnieją w nim prymitywne formy życia.

Jednak przewiercenie się przez tak grubą warstwę lodu uznano za niewykonalne. Odkrycie zbiorników wodnych znacznie bliżej powierzchni stawia całą sprawę w nowym świetle.

Według obecnego stanu wiedzy, Europa - jeden z 64 satelitów Jowisza odkryta w 1610 r. przez włoskiego astronoma Galileusza - składa się z metalicznego jądra otoczonego warstwą skał i płynnym oceanem przykrytym grubym lodowym pancerzem.

Stany Zjednoczone i Europa zamierzają wysłać na "jowiszową" Europę kilka bezzałogowych statków badawczych pod koniec obecnej dekady, lub na początku lat 20.

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odkryjemy ziemskie życie na Jowiszu?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 11:40
Życie z Ziemi mogło dotrzeć na Marsa i Jowisza. Potwierdzają to symulacje przeprowadzone przez naukowców z Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (UNAM).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jowisz i Ceres atrakcjami wrześniowego nieba

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 16:50
Wrzesień to dla miłośników astronomii dobry czas na podziwianie Jowisza, planety karłowatej Ceres, planetoidy Westa i komety C/2009 P1 (Garradd).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wkrótce na niebie Księżyc spotka się z Jowiszem

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 14:09
W nocy z piątku na sobotę będziemy mogli podziwiać koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
rozwiń zwiń