X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Złamanie? Wydrukuj sobie kość

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 23:55
Uczeni z USA opracowali nowy materiał pozwalający na zastępowanie ubytków kostnych i wzrost naturalnych komórek kości. Ta „sztuczna kość” jest drukowana przy pomocy drukarki 3D.
Audio

Jak donosi portal Eurekalert, zespół naukowców z Washington State University pod kierownictwem prof. inżynierii materiałowej Susmity Bose, opracował materiał zastępujący kość, który może być używany w implantach dentystycznych i chirurgicznych. Jest on wytwarzany przy użyciu drukarki trójwymiarowej.

Materiał jest efektem czteroletnich prac interdyscyplinarnych, w których używano technik chemicznych, inżynierii materiałowej, biologii oraz przemysłowych metod wytwarzania. Materiał ten zbudowany jest z fosforanu wapnia z dodatkiem krzemu i cynku, co pozwala na podwojenie jego wytrzymałości. Przemysłowa drukarka 3D używana przy wydruku części metalowych, zwłaszcza lotniczych, była przez rok optymalizowana do pracy z nowym materiałem.

Wydruk nowego materiału polega na natryskiwaniu przez drukarkę ścieżek w warstwach do 20 mikronów - wielkości połowy ludzkiego włosa - na łożu z proszku. W efekcie powstaje pusty w środku cylinder wielkości gumki do ołówka. Taki fragment „sztucznej kości” wszczepiony w miejscu ubytku kości naturalnej powoduje w ciągu 7 dni rozpoczęcie narastania prawidłowych komórek kostnych.

Jak stwierdziła w pracy opublikowanej Dental Materials prof. Bose, sztuczną kość można tworzyć na zamówienie, w określonej formie i wielkości, dostosowując ją do ubytku stwierdzonego przez chirurga. Może to ułatwić leczenie ofiar wypadków i urazów oraz osteoporozy, a także tworzenie sztucznego uzębienia do implantów. Pierwsze testy toksyczności prowadzone in vitro na komórkach oraz in vivo na królikach i szczurach, wykazały iż nowy materiał jest obojętny, nie wywołuje skrzepów, odrzuceń ani stanów zapalnych. Powinien pojawić się na rynku w ciągu kilku najbliższych lat.

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ultradźwięki skleją kości

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 12:25
Ultradźwięki o niskiej intensywności przyspieszają leczenie złamań - wynika z niemieckich badań
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gips nie będzie potrzebny

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 12:00
Szkocki chirurg wynalazł sposób usztywniania uszkodzonych kończyn bez konieczności stosowania gipsu. Ramię, czy noga unieruchamiana jest tylko częściowo i to od wewnątrz.
rozwiń zwiń