X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Ciemna materia tworzy kosmiczną sieć

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 19:30
Naukowcy opublikowali szczegółowe obrazy pokazujące rozkład ciemnej materii w kosmosie. To najdokładniejsza mapa ciemnej materii w historii astronomii.
Kosmos
KosmosFoto: hubblesite.org
Jeszcze o mapie ciemnej materii.
Naukowcy opublikowali najbardziej szczegółowe obrazy pokazujące rozkład ciemnej materii w kosmosie. Ta tajemnicza  materia tworzy aż 85 proc. naszego Wszechświata, ale jej nie widać. Jej istnienie (podobnie jak towarzyszącej jej ciemnej energii) jest dla nas widoczne tylko pośrednio – poprzez oddziaływania grawitacyjne, które powoduje. 
Mówiąc krótko, jeśli astronom widzi zakrzywianie się światła dalekich obiektów, a nie ma widocznego powodu takiego zakrzywiania (jakiegoś masywnego, widocznego obiektu na trasie pomiędzy źródłem światła a nami), musi założyć, że winna jest temu niewidoczna materia.
I tak właśnie obserwuje się i mapuje występowanie ciemnej materii – pośrednio, dzięki temu, że ciemna materia zgodnie z teorią Einsteina zakrzywia światło wysyłane przez widzialne galaktyki.
Teraz astronomowie stworzyli obrazy kosmosu, które wskazują, gdzie tej materii jest dużo, a gdzie wszechświat zieje pustką. Ale to nadal śledzenie tajemniczych zakrzywień grawitacji. Tym razem wykorzystano dane z kanadyjsko-francuskiego teleskopu pracującego na Hawajach. Mierzył on, jak zagina się światło w różnych częściach kosmosu. Zdjęcia wykonywał podczas różnych pór roku, za każdym razem skupiając się na niewielkim fragmencie nocnego nieba (wielkości ludzkiej dłoni widzianej z odległości równej długości ramienia). W sumie w obiektywie teleskopu pojawiło się 10 milionów galaktyk i światło każdej z nich dorzuciło swoją cegiełkę do mapy.
- Ta mapa jest sto razy dokładniejsza niż poprzednia wersja. Widzimy na niej ciemną materię bardzo wyraźnie - mówi autorka badań Catherine Heymans z Uniwersytetu w Edynburgu. 
Astronomowie przy okazji odetchnęli z ulgą, bo ich obserwacje dokładnie zgadzają się z teorią dotyczącą ciemnej materii. Każdy z opracowanych właśnie obrazów kosmosu pokazuje obszar miliarda lat świetlnych i znajdujące się na nim skupiska ciemnej materii i pustki w jej występowaniu. - Uważamy, że ciemna materia powinna tworzyć wielką sieć i to właśnie widać na mapie – mówi dr Heymans.
 Sukanya Chakrabarti z Florida Atlantic University pokazała także, że każdą z galaktyk otacza „halo” z ciemnej energii.  To kolejny krok do zrozumienia tego, jak ciemna strona „rzeczywistości” wpływa na kosmiczną fizykę i jak współtworzy kosmos, który znamy.
To kolejny dowód na to, że matematyczny sposób opisywania wszechświata dostarcza prawidłowych wniosków. To, co przewidują formuły matematyczne, da się potem zaobserwować w naturze.
Wyniki badań zaprezentowano podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Austin w Teksasie.

Ta tajemnicza materia tworzy aż 85 proc. naszego Wszechświata, ale jej nie widać. Jej istnienie (podobnie jak towarzyszącej jej ciemnej energii) jest dla nas widoczne tylko pośrednio – poprzez oddziaływania grawitacyjne, które powoduje. 

Niewidzialna, ale zakrzywia

Mówiąc krótko, jeśli astronom widzi zakrzywianie się światła dalekich obiektów, a nie ma widocznego powodu takiego zakrzywiania (jakiegoś masywnego, widocznego obiektu na trasie pomiędzy źródłem światła a nami), musi założyć, że winna jest temu niewidoczna materia. I tak właśnie obserwuje się i mapuje występowanie ciemnej materii – pośrednio, dzięki temu, że ciemna materia zgodnie z teorią Einsteina oddizałuje grawitacyjnie i zakrzywia światło. 

Teraz astronomowie stworzyli obrazy kosmosu, które wskazują, gdzie tej materii jest dużo, a gdzie wszechświat zieje pustką. Ale to nadal śledzenie tajemniczych zakrzywień grawitacji.

Tym razem wykorzystano dane z kanadyjsko-francuskiego teleskopu pracującego na Hawajach. Mierzył on, jak zagina się światło w różnych częściach kosmosu. Zdjęcia wykonywał podczas różnych pór roku, za każdym razem skupiając się na niewielkim fragmencie nocnego nieba (wielkości ludzkiej dłoni widzianej z odległości równej długości ramienia). W sumie w obiektywie teleskopu pojawiło się 10 milionów galaktyk i światło każdej z nich dorzuciło swoją cegiełkę do mapy. - Ta mapa jest sto razy dokładniejsza niż poprzednia wersja. Widzimy na niej ciemną materię bardzo wyraźnie - mówi autorka badań Catherine Heymans z Uniwersytetu w Edynburgu. 

Miała być sieć. I jest

Astronomowie przy okazji odetchnęli z ulgą, bo ich obserwacje dokładnie zgadzają się z teorią dotyczącą ciemnej materii. Każdy z opracowanych właśnie obrazów kosmosu pokazuje obszar miliarda lat świetlnych i znajdujące się na nim skupiska ciemnej materii i pustki w jej występowaniu. - Uważamy, że ciemna materia powinna tworzyć wielką sieć i to właśnie widać na mapie – mówi dr Heymans.

Sukanya Chakrabarti z Florida Atlantic University pokazała także, że każdą z galaktyk otacza "halo" z ciemnej energii.  To kolejny krok do zrozumienia tego, jak ciemna strona "rzeczywistości" wpływa na kosmiczną fizykę i jak współtworzy kosmos, który znamy.

To także kolejny dowód na to, że matematyczny sposób opisywania wszechświata dostarcza prawidłowych wniosków. To, co przewidują formuły matematyczne, da się potem zaobserwować w naturze.

Wyniki badań zaprezentowano podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Austin w Teksasie.

(ew/bbc)

Dowiedz się, czym jest ciemna materia (język polski):

 

Zobacz więcej na temat: atlantic Hawaje kosmos
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak