X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Klonowanie to nie metoda na nieśmiertelność

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 05:00
Dlaczego klonuje się owce, a nie barany? Czy owca Dolly naprawdę nie żyje? Jak realne jest odtworzenie mamuta? Keith Campbell sklonował ponad 100 zwierząt, a tym słynną owcę Dolly. Właśnie odwiedził Polskę i opowiedział o swojej pracy.
Klonowanie to nie metoda na nieśmiertelność
Foto: Andreas Cappell/Wikipedia.

- Sklonowanie człowieka jest dużo bardziej skomplikowane niż zwierzęcia, choć nie jest niemożliwe. Nie powinno być ono jednak metodą na nieśmiertelność - powiedział w czwartek w Centrum Nauki Kopernik prof. Keith Campbell, jeden z twórców owcy Dolly. 

Naukowiec Uniwersytetu Nottingham przyjechał do Warszawy na zaproszenie CNK, które spotkaniem ze słynnym brytyjskim badaczem rozpoczyna projekt GENesis. To cykl spotkań poświęconych klonowaniu, organizmom genetycznie modyfikowanym i hodowlom tkankowym. Potrwa od lutego do czerwca.

W 1996 roku Campbell wraz z Ianem Wilmutem doprowadził do powstania owcy Dolly - pierwszego ssaka sklonowanego z komórek somatycznych pobranych od dorosłego osobnika.

- Najtrudniejsze w procesie sklonowania owcy Dolly było zebranie pieniędzy na rozpoczęcie badań. Nikt nie wierzył, że nam się uda i że jest to w ogóle możliwe – powiedział Campbell. Teraz uczony hoduje cztery kolejne sklonowane owce, następczynie słynnej Dolly.

Człowiek to nie tylko geny

Jego zdaniem sklonowanie człowieka jest możliwe, ale znacznie bardziej skomplikowane niż zwierzęcia. - Trwa dyskusja, czy sklonowany człowiek byłby taki sam jak pierwowzór. Jesteśmy przecież nie tylko zbiorem genów; naszą osobowość tworzy też otaczające środowisko – podkreślił uczony.

Jak powiedział, klonowanie nie powinno być metodą na nieśmiertelność. Nie ma powodów, by kogoś klonować i "wskrzeszać" po śmierci. - Jestem przeciwny takim działaniom – powiedział Campbell.

Po co klonujemy?

Od czasów owcy Dolly uczeni sklonowali wiele zwierząt na całym świecie. - Mieli ku temu rożne powody. Pojawiła się propozycja, by sklonować jelenia z pięknym porożem. Potem można by było do takich zwierząt strzelać, a ich poroża wieszać na ścianach – ironizował uczony.

Ale zwykle naukowcy klonują zwierzęta z bardziej racjonalnych powodów. Jednym z z nich jest chęć zachowania genomu rzadkich, wymierających gatunków. Jak tłumaczył Campbell, klonowanie zwierząt umożliwia wprowadzenie stabilnej zmiany w genomie: uczeni mogą usuwać lub dodawać określone geny, a to otwiera przed nimi szereg możliwości. Chodzi m.in. o tworzenie zdrowszych produktów pochodzenia zwierzęcego, tworzenie gatunków odpornych na niektóre schorzenia, np. na chorobę wściekłych krów. Możliwe będą również ksenotransplantacje, czyli pobieranie organów chociażby od świń i przeszczepianie ich człowiekowi.

Sklonowany mamut byłby hybrydą

Zdaniem uczonego mało prawdopodobne – choć możliwe – jest odtworzenie mamuta. - By sklonować zwierzę, potrzebne jest komórka jajowa, nieuszkodzony genom tego samego gatunku oraz surogatka, która urodzi potomstwo. Nawet gdyby udało się uzyskać genom mamuta i wykorzystać komórkę jajową słonia, to trzeba byłoby stworzyć hybrydę tych dwóch gatunków – podkreślił uczony.

Campbell specjalizuje się w cyklu życia komórki. Jego działalność naukowa trwa 30 lat, z czego 14 poświęcił on embriologii. Sklonował już ponad 100 zwierząt. W 1991 roku podjął pracę w szkockim Roslin Institute, gdzie jego wiedza dotycząca kontrolowania cyklu życia komórki była wykorzystana do tworzenia embrionów ssaków metodą transferu jądrowego. Te badania doprowadziły w 1995 roku do stworzenia dwóch owiec – Megan i Morag – będących pierwszmi ssakami sklonowanymi z użyciem jąder komórkowych pobranych ze zróżnicowanych komórek. Dalsze badania w tej dziedzinie zaowocowały w 1996 roku narodzinami słynnej owcy Dolly.

W ramach projektu GENesis Campbell spotka się podczas interaktywnej dyskusji z licealistami oraz z gośćmi CNK podczas tzw. żywej biblioteki. W rolę "interaktywnych książek", oprócz brytyjskiego naukowca, wcielą się m.in. pisarz sci-fi, bioetyk i biolog. Ze wszystkimi będzie można porozmawiać o nowoczesnych lekach, transgenicznych zwierzętach, dylematach bioetycznych oraz klonowaniu ludzkich zarodków.

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

To już pewne: sklonują mamuta

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 12:30
Mamuty, które ostatecznie wyginęły około 10 000 lat temu, mogą ponownie pojawić się na ziemi. Ludzie być może przyczynili się do ich wyginięcia – teraz pomogą im powstać ponownie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

15 lat temu sklonowano owieczkę Dolly

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 09:56
- Do dnia narodzin Dolly zakładano, że każda komórka jest w swoim losie zafiksowana. Jeśli ma być komórką mięśniową, będzie nią. To był dogmat. Został obalony - mówi prof. Ewa Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki klonowaniu stworzyli fluorescencyjnego psa

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 16:30
Dwuletnie badania dowiodły, że zdolność do wywoływania fluorescencyjnego efektu można regulować dodając do karmy psa antybiotyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze ludzkie komórki ze sklonowanych zarodków

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 19:47
Amerykańskim badaczom udało się uzyskać ludzkie komórki macierzyste wykorzystując kontrowersyjną metodę klonowania zarodków - pisze "Nature".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ma 100 tys. lat i wciąż się rozmnaża

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 18:42
Najstarszy żywy organizm świata odnaleźli portugalscy naukowcy. Posidonia oceaniczna żyje w Morzu Śródziemnym i jest...
rozwiń zwiń