Nauka

Zaskakująco różne geny szympansich sąsiadów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 01:00
Żyjące nawet po sąsiedzku populacje szympansów różnią się od siebie genetycznie bardziej, niż ludzie z różnych kontynentów – donoszą badacze na łamach „PLoS Genetics”.
Zaskakująco różne geny szympansich sąsiadów
Foto: sxc.hu

Szczegółowe badania genetyczne zwiększą możliwości ochrony tych sympatycznych krewniaków człowieka. Genomika może służyć ochronie szympansów, ponieważ pozwala zidentyfikować populację, z której pochodzą poszczególne osobniki. To ważne zwłaszcza, gdy trzeba ustalić pochodzenie próbek mięsa pozyskiwanego przez kłusowników z dzikich zwierząt - zauważają autorzy publikacji, naukowcy z uniwersytetów Oxford i Cambridge, Centre Pasteur du Cameroun oraz Biomedical Primate Research Centre.

Naukowcy od dawna zdawali sobie sprawę z tego, że szympansy żyjące w równikowej części Afryki dzielą się na trzy główne populacje, utożsamiane z podgatunkami: zachodnią, centralną i wschodnią. Czwarta grupa żyje na zachodzie Kamerunu i na południu Nigerii. To, czy tworzy odrębną od innych populację, było kwestią dyskusyjną.

Wiele niejasności pomaga teraz wyjaśnić genomika. Naukowcy badali DNA 54 szympansów, u każdego z nich koncentrując się na 818 odcinkach DNA - miejscach różnych u poszczególnych osobników. Analizy budowy tych miejsc wskazują na to, że szympansy kameruńsko-nigeryjskie różnią się pozostałych, trwałych populacji.

- To odkrycie ważne dla ich ochrony - podkreśla kierujący badaniami dr Rory Bowden. Dodaje, że przetrwanie wszystkich populacji wielkich małp jest mocno zagrożone z powodu utraty siedlisk, polowań i coraz częstszych infekcji wśród małp. Jednocześnie wiadomo, że strategie ochrony zwierząt powinny być oparte o zrozumienie struktur populacji. - Fakt, że wszystkie cztery znane populacje szympansów są genetycznie odmienne wskazuje, jak jest ważne, by chronić je niezależnie od siebie - mówi.

Autorzy badania porównali także stopień zróżnicowania genetycznego pomiędzy szympansami z różnych populacji a ludźmi. Zwracają przy tym uwagę, że wszystkie populacje szympansów żyją stosunkowo blisko siebie - na jednym kontynencie, w dodatku siedliska dwóch spośród tych grup oddziela jedynie rzeka. Okazuje się jednak, że pod względem genetycznym szympansy z różnych populacji różnią się od siebie bardziej niż ludzie, którzy żyją na różnych kontynentach!

(ew/pap)

Czytaj także

Człowiek, szympans – dwa bratanki?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 14:00
Linie ewolucyjne ludzi i szympansów rozdzieliły się wcześniej niż sądzono.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy stworzą atlas "szympansich gestów". Dogadają się z małpami?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 21:14
Szympansy bardzo sprawnie porozumiewają się dzięki gestykulacji - do takiego wniosku doszli szkoccy naukowcy, którzy postanowili stworzyć katalog gestów tych małp.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szympans weźmie pod uwagę stan twojej wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 11:44
Kolejna ciekawostka ze świata szympansów. Okazuje się, że o niebezpieczeństwie uświadamiają tylko tych, którzy naprawdę tego potrzebują.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł Jojo - najstarszy szympans w Europie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 19:45
Małpa miała 60 lat. Dokonała żywota w ogrodzie zoologicznym we francuskim Nancy, gdzie mieszkała od 1963 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dowiedz się, jak będziesz wyglądał za 500 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 13:10
- Podobieństwo między dwójką przypadkowych ludzi jest większe niż między dwoma szympansami żyjącymi w sąsiedztwie - mówi prof. Bogusław Pawłowski.
rozwiń zwiń