Nauka

Węże mają pod kontrolą każdą swoją łuskę

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 12:00
Dzięki indywidualnej kontroli nad każdą z łusek, węże potrafią się wspinać na szorstkie powierzchnie - na przykład na drzewa - informuje "New Scientist".
Węże mają pod kontrolą każdą swoją łuskę
Foto: fot. Wikimedia Commons

Biolodzy od dawna zdawali sobie sprawę, że kształt wężowych łusek oraz to, że zachodzą one na siebie jak żaluzje, ułatwia przywieranie do szorstkich powierzchni i zapobiega zsuwaniu się z nich. Uważano jednak, że to mechanizm pasywny. Teraz zespół Hamida Marviego z Georgia Institute of Technology w Atlancie (USA) odkrył, że węże potrafią aktywnie kontrolować poszczególne łuski.

Naukowcy poddali narkozie albinotycznego węża zbożowego (Elaphe guttata) i pozwolili mu zsunąć się po rampie, notując kąt nachylenia rampy, przy którym grawitacja zwyciężała nad tarciem. Na tej podstawie udało się ustalić współczynnik tarcia uśpionego węża.

Następnie eksperyment powtórzono z przytomnym wężem - jego współczynnik tarcia okazał się dwa razy większy niż u śpiącego gada. Jak wykazała analiza wykonanych z niewielkiej odległości nagrań video, wąż, który czuje, że się zsuwa, potrafi temu aktywnie zapobiegać - ustawia łuski po takim kątem, by stawiały jak największy opór.

Zespołowi Marviego udało się już zbudować wspinającego się jak wąż robota o nazwie Scalybot, który może znaleźć zastosowanie podczas prac ratowniczych i poszukiwawczych, wślizgując się w rumowisko zawalonego budynku czy zakamarki zmiażdżonego podczas katastrofy pojazdu.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: tarcie USA
Czytaj także

Lewe ślimaki przechytrzyły węże

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 14:45
Ślimaki o nietypowej, lewoskrętnej muszli sprawiają wężom więcej problemów przy połykaniu. Właśnie dlatego rzadziej padają ich ofiarą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boa wie, kiedy ofierze przestaje bić serce

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 12:10
Boa dusiciele doskonale wiedzą, kiedy przestać ściskać ofiarę swoim umięśnionym ciałem, gdyż wyczuwają jej tętno – wynika z badań opisanych w magazynie „Biology Letters”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemowlę w kołysce złapało i zagryzło węża

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 12:41
13-miesięczny Imad Alejan może być – według internautów – nowym Heraklesem. Niemowlę, ku przerażeniu mamy, schwytało żywego węża i omal go nie zabiło.
rozwiń zwiń