X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Węże mają pod kontrolą każdą swoją łuskę

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 12:00
Dzięki indywidualnej kontroli nad każdą z łusek, węże potrafią się wspinać na szorstkie powierzchnie - na przykład na drzewa - informuje "New Scientist".
Węże mają pod kontrolą każdą swoją łuskę
Foto: fot. Wikimedia Commons

Biolodzy od dawna zdawali sobie sprawę, że kształt wężowych łusek oraz to, że zachodzą one na siebie jak żaluzje, ułatwia przywieranie do szorstkich powierzchni i zapobiega zsuwaniu się z nich. Uważano jednak, że to mechanizm pasywny. Teraz zespół Hamida Marviego z Georgia Institute of Technology w Atlancie (USA) odkrył, że węże potrafią aktywnie kontrolować poszczególne łuski.

Naukowcy poddali narkozie albinotycznego węża zbożowego (Elaphe guttata) i pozwolili mu zsunąć się po rampie, notując kąt nachylenia rampy, przy którym grawitacja zwyciężała nad tarciem. Na tej podstawie udało się ustalić współczynnik tarcia uśpionego węża.

Następnie eksperyment powtórzono z przytomnym wężem - jego współczynnik tarcia okazał się dwa razy większy niż u śpiącego gada. Jak wykazała analiza wykonanych z niewielkiej odległości nagrań video, wąż, który czuje, że się zsuwa, potrafi temu aktywnie zapobiegać - ustawia łuski po takim kątem, by stawiały jak największy opór.

Zespołowi Marviego udało się już zbudować wspinającego się jak wąż robota o nazwie Scalybot, który może znaleźć zastosowanie podczas prac ratowniczych i poszukiwawczych, wślizgując się w rumowisko zawalonego budynku czy zakamarki zmiażdżonego podczas katastrofy pojazdu.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: tarcie USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lewe ślimaki przechytrzyły węże

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 14:45
Ślimaki o nietypowej, lewoskrętnej muszli sprawiają wężom więcej problemów przy połykaniu. Właśnie dlatego rzadziej padają ich ofiarą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boa wie, kiedy ofierze przestaje bić serce

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 12:10
Boa dusiciele doskonale wiedzą, kiedy przestać ściskać ofiarę swoim umięśnionym ciałem, gdyż wyczuwają jej tętno – wynika z badań opisanych w magazynie „Biology Letters”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemowlę w kołysce złapało i zagryzło węża

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 12:41
13-miesięczny Imad Alejan może być – według internautów – nowym Heraklesem. Niemowlę, ku przerażeniu mamy, schwytało żywego węża i omal go nie zabiło.
rozwiń zwiń