X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Używaliśmy ognia już milion lat temu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 12:30
Niektórzy sądzą, że palimy ogniska od 2 lub 1,5 mln lat. Ale dowody na to pochodziły dotąd zaledwie sprzed 700 tys. lat. Teraz możemy przesunąć tę datę na milion lat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Gatunek Homo sapiens jeszcze wtedy nie istniał, ale płomienie opanował jego przodek, Homo erectus. Milion lat to o 300 lat wcześniej niż dotąd sądziliśmy.

Mikroskopijne ślady popiołu drzewnego pośród kości zwierzęcych i narzędzi krzemiennych znaleźli naukowcy izraelscy i kanadyjscy na stanowisku Wonderwerk w Południowej Afryce. Warstwę archeologiczną, z której pochodzi znalezisko, datowano na milion lat, chociaż ludzie bywali tam i wcześniej.

Od dawna antropolodzy i archeolodzy dyskutują na temat tego, kiedy człowiek opanował ogień. To bardzo ważna zdobycz: pozwala odstraszyć drapieżniki, ogrzać się (a zatem ekspandować na chłodniejsze tereny) i ugotować jedzenie, co z kolei zmienia wygląd żuchwy, która odtąd ma łatwiejsze zadanie: gryzie miękki pokarm.

Afryka to kolebka ludzkości. To tutaj wszystkie zjawiska pojawiały się najpierw: ewoluowały nowe gatunki, które następnie zdobywały nowe umiejętności. - Wyniki badań przesuwają o 300 tys. lat datę korzystania z ognia przez ludzi. Można przypuszczać, że przodkowie człowieka już na etapie Homo erectus zaczęli wykorzystywać ogień i że stało się to częścią ich sposobu życia - opisuje antropolog z University of Toronto, Michael Chazan.

Wonderwerk to obszerna grota zlokalizowana na skraju Kalahari. Wcześniejsze badania zidentyfikowały tu ślady bytności przodków człowieka, przede wszystkim gatunku Homo erectus. O takiej przynależności gatunkowej świadczą znalezione w jaskini narzędzia kamienne. Wykopaliska prowadził Peter Beaumont z McGregor Museum w Kimberley (RPA). Najnowsza praca polegała na dokładnej analizie materiału odkopanego przez zespół Beaumonta wraz z dodatkowymi pracami terenowymi.

Nasi przodkowie z Wonderwerk zapewne przynosili do groty płonący materiał, w jaskini nie ma bowiem dowodów na rozpalanie ognia. Milion lat temu człowiek korzystał z naturalnych płomieni, ale być może nie potrafił ich jeszcze "krzesać" sam. Możliwość kontrolowania ognia to jednak ważna umiejętność. - Musiała być punktem zwrotnym w ewolucji człowieka - wyjaśnia Chazan. Jak dodaje, zapewne wpłynęło to na wszystkie aspekty ludzkiego życia, w tym społeczny. - Socjalizacja wokół obozowego ogniska mogła stać się istotnym elementem tego wszystkiego, co sprawia, że jesteśmy ludźmi - dodaje.

Artykuł z wynikami badań opublikowano na łamach najnowszego numeru tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

(ew/pap/artdaily.com)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Homo erectus spod Cieszyna

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2010 12:00
Człowiek przybył na ziemie polskie 300 000 wcześniej niż sądzono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setki tysięcy lat wśród śniegów. Bez ognia

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 05:00
Praludzie dotarli na "zimne" szerokości geograficzne jeszcze przed opanowaniem ognia. To oznacza setki tysiący lat dojmującego chłodu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wędkujemy od 42 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 07:22
Praczłowiek, żyjący przed 42 tys. lat był wytrawnym rybakiem, czego dowodzi najnowsze odkrycie w jednej z grot Timoru Wschodniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy gatunek człowieka w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2012 00:01
Tajemnicze szczątki ludzkie z południowych Chin mogły należeć do nieznanego gatunku człowieka. Żył całkiem niedawno. Jego pozostałości wydatowano zaledwie na 12-14 tysięcy lat.
rozwiń zwiń