Nauka

Europejskie muchy wolą dużych samców

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 12:55
Samice much z gatunku Sepsis punctum różnią się po dwóch stronach Atlantyku, jeśli chodzi o dobór partnera - informuje pismo "Evolution".
Europejskie muchy wolą dużych samców
Foto: sxc.hu/cc
Europejskie muchy wolą dużych samców
Wychowane na odchodach kręgowców amerykańskie i europejskie samice much z gatunku Sepsis punctum różnią się od siebie, jeśli chodzi o dobór partnera - informuje pismo "Evolution". 
 
Muchy Sepsis punctum żyją zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie. Ich larwy rozwijają się na odchodach, jednak w dalszym życiu muchy-Amerykanki zachowują się inaczej niż Europejki. Amerykańskie muchy są dużo większe od samców, podczas gdy w Europie to samiec jest większy.
Jak wykazali naukowcy z uniwersytetu w Zurychu, zjawisko to wynika z odmiennych preferencji europejskich samic, które wolą bardziej "postawnych" samców. O ile amerykańskie samce starają się zauroczyć samice tańcem godowym i feromonami, to europejskie przystępują do godów bez zbędnych ceregieli.
Nic dziwnego, że w ciągu swego 40-dniowego życia europejskie samice mają znacznie więcej okazji do rozmnażania niż Amerykanki, które robią to tylko 2-3 razy. Duże samce mają większe jądra i wytwarzają więcej plemników, co ułatwia dochowanie się wielu dorodnych larw 

Muchy Sepsis punctum żyją zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie. Ich larwy rozwijają się na odchodach. W dalszym życiu muchy-Amerykanki zachowują się jednak inaczej niż Europejki. Otóż, amerykańskie samice są dużo większe od samców, podczas gdy w Europie to samiec przeważa rozmiarami.

Jak wykazali naukowcy z uniwersytetu w Zurychu, zjawisko to wynika z odmiennych preferencji samic na naszym kontynencie, które wolą bardziej "postawnych" partnerów. O ile amerykańskie samce starają się zauroczyć samice tańcem godowym i feromonami, to europejskie przystępują do godów bez zbędnych ceregieli.

Nic dziwnego, że w ciągu swego 40-dniowego życia europejskie samice mają znacznie więcej okazji do rozmnażania niż Amerykanki, które robią to tylko 2-3 razy. Duże samce wyposażon są w większe jądra i wytwarzają więcej plemników, co ułatwia dochowanie się wielu dorodnych larw.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Europa wychowanie Zurych
Czytaj także

Kocimiętka – tajna broń na muchy

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 10:15
Kocimiętka - roślina, która działa na koty jak narkotyk, z 99-procentową skutecznością odstrasza muchy, które żywią się krwią dużych ssaków, np. koni i krów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muchołapka idealna (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 18:12
Reporter Czwórki Błażej Prośniewski spotkał się z posiadaczem bogatej kolekcji… łapek na muchy. To nie żart! Kolekcjoner ma swoich zbiorach łapki z całego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie zimują muchy?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 13:27
Pospolity owad, który swoją obecność już od 200 milionów lat zaznacza irytującym bzyczeniem, nie znika z końcem lata. Jak muchy radzą sobie z zimą i niesprzyjającym klimatem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posłuchaj co w trawie piszczy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 17:00
Wielu z nas niecierpliwie wypatruje wiosny, kiedy w trawie pełno najrozmaitszych owadów. Każdy z nich wydaje inny dźwięk. Aż można się w tych odgłosach rozmarzyć. Okazuje się, że owady najbardziej "muzykalne" są podczas jedzenia.
rozwiń zwiń