Nauka

Nie śmiej się z Amerykanów! Twoja wiedza niewiele lepsza...

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 13:36
Tylko co drugi Polak wie, że pierwsi ludzie nie żyli w epoce dinozaurów - wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Polaku, nie śmiej się z Amerykanów. Twoja wiedza niewiele lepsza!
Tylko co drugi Polak wie, że pierwsi ludzie nie żyli w epoce dinozaurów - wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zamówienie hiszpańskiej fundacji BBVA, jesteśmy w ogonie Starego Kontynentu pod względem poziomu ogólnej wiedzy naukowej, razem z Hiszpanią i Włochami. Społeczeństwa tych krajów są również najbardziej nieufnie nastawione do badań naukowych.
Powiedzmy od razu, że nigdzie wyniki nie prezentują się różowo. Autorzy ankiety zwrócili się już do władz Unii Europejskiej, aby starała się zmienić poziom podstawowej wiedzy naukowej na Starym Kontynencie. Najlepiej w badaniach wypadły Dania i Holandia. Przez Hiszpanię, która wypadła niewiele lepiej niż Polska, od kilku dni przetacza się fala artykułów prasowych. Większość Hiszpanów nie ma zielonego pojęcia o genetyce, a 46 proc. z nich nie jest w stanie wymienić żadnego znanego naukowca, nawet Einsteina. Einstein wygrywa jednak zdecydowanie w całej Europie. Na drugim miejscu plasuje się Isaak Newton.
Aby ustalić poziom wiedzy ogólnej, ankieterzy zadawali szereg pytań, np: czy zimne powietrze wznosi się do góry? czy ludzie żyli w czasach dinozurów? czy Ziemia przyciąga obiekty bez ich dotykania? czy antybiotyki zabijają wirusy?
Co wiemy w Polsce? Ponad połowa Polaków wierzy, że atomy są mniejsze od elektronów, jest też przekonana, że zwykłe pomidory nie mają genów, mają je natomiast tylko te GMO, czyli modyfikowane genetycznie. Prawie połowa Polaków wierzy, że pierwsi ludzie żyli w czasach dinozaurów. Aż 60 procent ankietowanych Polaków wyraziło przekonanie, że Słońce emituje tylko białe światło. Podobny procent wierzy, że lasery emitują dźwięk. 93 procent Polaków twierdzi, że Ziemia krąży wokół Słońca. 7 procent sądzi, że jest inaczej (w Hiszpanii - 10 proc.). 2/3 Polaków sądzi, że antybiotyk zabija wirusy.
Polska i USA odstają od pozostałych krajów jeśli chodzi o odstetek kreacjonistów, czyli osób nie wierzących w ewolucję. Średnia europejska to 64 proc. na korzyść ewolucji, w Polsce ewolucjoniści to 37 proc., w USA - 29 proc.
Badanie przeprowadzono w październiku i listopadzie 2011 w Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Niemczech, Austrii, Czechach, Polsce, Danii, Wielkiej Brytanii i USA. W każdym z krajów przeprowadzono 1500 ankiet personalnych wśród o osób w wieku 18 lat lub starszych.
W całej Europie najbardziej szanowaną grupą "naukową" są lekarze, którzy, zdaniem Europejczyków najbardziej wpływają na jakość naszego życia. Jeśli chodzi o źródła wiedzy naukowej, najbardziej ufamy uniwersytetom, a najmniej - Greenpeace, Komisji Europejskiej i mediom komunikacji społecznej. Paradokslanie to z tcyh ostatnich, ze zdecydowaną przewagą telewizji, Europejczyk czerpie swoją wiedzę. Zanim załamiemy ręce nad poziomem nieoświecenia Polaków, może warto zastanowić się zatem, z czego ono wynika?

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zamówienie hiszpańskiej fundacji BBVA, jesteśmy - razem z Hiszpanią i Włocham - w ogonie Starego Kontynentu pod względem poziomu ogólnej wiedzy naukowej. Co ciekawe, społeczeństwa tych krajów są również najbardziej nieufnie nastawione do badań naukowych.

Powiedzmy od razu, że wyniki nigdzie nie prezentują się różowo. Autorzy ankiety zwrócili się już do władz Unii Europejskiej, aby starała się zmienić poziom podstawowej wiedzy naukowej na Starym Kontynencie. Najlepiej w badaniach zaprezentowały się Dania i Holandia. Przez Hiszpanię, która wypadła niewiele lepiej niż Polska, od kilku dni przetacza się fala artykułów prasowych. Większość mieszkańców tego kraju nie ma zielonego pojęcia o genetyce, a 46 % z nich nie jest w stanie wymienić żadnego znanego naukowca, nawet Einsteina (Einstein wygrywa zdecydowanie w całej Europie; na drugim miejscu plasuje się Isaak Newton). 

Aby ustalić poziom wiedzy ogólnej ankieterzy zadawali szereg pytań, np: czy zimne powietrze wznosi się do góry? czy ludzie żyli w czasach dinozaurów? czy Ziemia przyciąga obiekty bez ich dotykania? czy antybiotyki zabijają wirusy? 

Co wiemy w Polsce? Ponad połowa Polaków wierzy, że atomy są mniejsze od elektronów i jest przekonana, że zwykłe pomidory nie mają genów... w przeciwieństwie do tych modyfikowanych genetycznie. Prawie połowa Polaków wierzy, że pierwsi ludzie żyli w czasach dinozaurów. Aż 60 % ankietowanych wyraziło przekonanie, że Słońce emituje tylko białe światło. Podobny procent wierzy, że lasery wydają dźwięk. 93 % Polaków twierdzi, że Ziemia krąży wokół Słońca; 7 % sądzi, że jest inaczej (w Hiszpanii - 10 %). 2/3 naszych rodaków sądzi, że antybiotyk zabija wirusy. 

Polska i USA odstają od pozostałych krajów, jeśli chodzi o odsetek kreacjonistów, czyli osób nie wierzących w ewolucję. Średnia europejska to 64 % na korzyść ewolucji; w Polsce ewolucjoniści to zaledwie 37 %, a w USA - 29 %. 

W całej Europie najbardziej szanowaną grupą "naukową" są lekarze, którzy, zdaniem ankietowanych, najbardziej wpływają na jakość naszego życia. Jeśli chodzi o źródła wiedzy naukowej, najbardziej ufamy uniwersytetom, a najmniej - Greenpeace, Komisji Europejskiej i mediom komunikacji społecznej. Paradoksalnie to z tych ostatnich, z mediów ze zdecydowaną przewagą telewizji, Europejczyk czerpie swoją wiedzę. Zanim zatem załamiemy ręce nad poziomem nieoświecenia Polaków, może warto zastanowić się, z czego ono wynika?

Badanie przeprowadzono w październiku i listopadzie 2011 w Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Niemczech, Austrii, Czechach, Polsce, Danii, Wielkiej Brytanii i USA. W każdym z krajów przeprowadzono 1500 ankiet personalnych wśród o osób w wieku 18 lat lub starszych.

(ew/BBVA/ElPais.es)

Czytaj także

Czy nauka musi być nudna?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 21:00
W poniedziałek w "Poranku" poznaliście atrakcyjne sposoby na naukę! Rozwiązania proponowane przez Centrum Nauki Kopernik to m. in. śpiewająca Wikipedia i żywa biblioteka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauczyciel uczy jednego przedmiotu? To już przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 07:15
Chemik uczy fizyki, geograf - przedsiębiorczości, a biolożka - plastyki i muzyki. Coraz więcej nauczycieli będzie wykładać kilka przedmiotów naraz - stwierdza "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń