Nauka

Bociany szykują się do odlotu

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 01:30
Ptaki przygotowują się do odlotu do Afryki. - Południowo-wschodnią Polskę opuszczają zazwyczaj 25-26 sierpnia - mówi ornitolog Marian Stój.
Na Podkarpaciu kończą się sejmiki bocianie. Ptaki przygotowują się do odlotu do Afryki. Południowo-wschodnią Polskę opuszczają zazwyczaj 25-26 sierpnia-poinformował w poniedziałek ornitolog Marian Stój.
"Przed odlotem zbierają się na sejmikach. Na te same od lat łąki przybywają rodziny bocianów z najbliższej okolicy. Niektóre sejmiki liczą nawet po 150 osobników" – powiedział ornitolog.
 
Podczas kilkudniowego sejmiku przyglądają się sobie. Potem formuje się stado. Po sejmikach w kraju pozostają osobniki słabe, niezdolne do dalekiej wędrówki. Najczęściej trafiają one do rolników lub schronisk, gdzie przeżyją zimę.
 
Lecąc do Afryki każdego dnia pokonują 100 - 200 kilometrów. Lecą tylko w dzień i zawsze nad lądem.
 
"Polskie bociany lecą nad Bosforem, przelatują nad Bliskim Wschodem i Izraelem, dalej wzdłuż Nilu i kończą swoją wędrówkę na południu Afryki, gdzie docierają w listopadzie. Z kolei bociany europejskie żyjące na zachód od Łaby, do Afryki lecą nad Gibraltarem" - zaznaczył Stój.
 
W Afryce żyją w gromadach. W podróż powrotną wyruszą na początku lutego. Powrót bocianów trwa znacznie krócej niż przelot do Afryki, bo niespełna sześć tygodni, wracając pokonując nawet 500 kilometrów w ciągu jednego dnia. "Powodem pośpiechu jest chęć jak najszybszego dotarcia do gniazda" - podkreślił ornitolog.
 
Stój zwraca uwagę, że nie wszystkie bociany wrócą na wiosnę. "Większość młodych, niedojrzałych płciowo osobników pozostaje w Afryce do ok. trzech lat. Nieliczne z nich jednak wracają do Polski, gdzie bytują w niewielkich grupach. Jednak przylatują one znacznie później, zazwyczaj w połowie maja" - zauważył.
 
Do bocianich odlotów przygotowuje się także Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Każdego roku trafiają tam bociany niezdolne do podróży do Afryki.
 
Według lekarza weterynarii Radosława Fedaczyńskiego, "tegoroczną zimę w ośrodku spędzi 30 – 40 niepełnosprawnych bocianów". "Do Afryki odleci natomiast ponad 30 bocianów, które były leczone w przemyskim ośrodku" – dodał.
 
Bocian biały jest ptakiem chronionym. Bytuje w środkowej i wschodniej Europie, na półwyspach Pirenejskim i Bałkańskim, a także w północnej Afryce oraz w Azji Mniejszej i Azji Środkowej. Osiąga jeden metr długości, a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do dwóch metrów.
 
Najczęściej można go spotkać na terenach wilgotnych, w pobliżu osad ludzkich. Odżywia się bezkręgowcami, rybami, płazami, małymi gadami oraz drobnymi gryzoniami. W trakcie lotu może wykonać nawet dwa uderzenia skrzydłami w ciągu jednej sekundy.
 
W Polsce żyje ponad 50 tys. par bocianów. W ocenie ornitologa na Podkarpaciu tegoroczne lęgi bocianów "należy uznać za udane, gniazda opuściło znacznie więcej młodych niż np. rok temu".
 
Oprócz bocianów białych na Podkarpaciu żyją także bociany czarne. Te do miejsc zimowania udadzą się dopiero we września.

- Przed odlotem zbierają się na sejmikach. Na te same od lat łąki przybywają rodziny bocianów z najbliższej okolicy. Niektóre sejmiki liczą nawet po 150 osobników - wyjaśnia Stój.

Sejmiki trwają kilka dni. Ptaki przyglądają się sobie, a potem formują stado, które odleci. W Polsce pozostają osobniki słabe, niezdolne do dalekiej wędrówki. Najczęściej trafiają one do rolników lub schronisk, gdzie przeżyją zimę. 

Lecąc do Afryki ptaki każdego dnia pokonują 100 - 200 kilometrów. Lecą tylko w dzień i zawsze nad lądem. - Polskie bociany lecą nad Bosforem, przelatują nad Bliskim Wschodem i Izraelem, dalej wzdłuż Nilu i kończą swoją wędrówkę na południu Afryki, gdzie docierają w listopadzie. Z kolei bociany europejskie żyjące na zachód od Łaby, do Afryki lecą nad Gibraltarem - opowiada Stój.

W podróż powrotną bociany wyruszą na początku lutego. Powrót bocianów trwa znacznie krócej niż przelot do Afryki, bo niespełna sześć tygodni. Pokonują nawet 500 kilometrów w ciągu jednego dnia. - Powodem pośpiechu jest chęć jak najszybszego dotarcia do gniazda - podkreśla ornitolog. Nie wszystkie ptaki wracają na nasze szerokości. - Większość młodych, niedojrzałych płciowo osobników pozostaje w Afryce do ok. trzech lat - mówi Stój.

Bocian biały jest ptakiem chronionym. Osiąga jeden metr długości, a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do dwóch metrów. Najczęściej można go spotkać na terenach wilgotnych, w pobliżu osad ludzkich. Odżywia się bezkręgowcami, rybami, płazami, małymi gadami oraz drobnymi gryzoniami. W trakcie lotu może wykonać nawet dwa uderzenia skrzydłami w ciągu jednej sekundy. W Polsce żyje ponad 50 tys. par bocianów. W ocenie ornitologa na Podkarpaciu tegoroczne lęgi bocianów "należy uznać za udane". - Gniazda opuściło znacznie więcej młodych niż np. rok temu - mówi. 

Oprócz bocianów białych na Podkarpaciu żyją także bociany czarne. Te do miejsc zimowania udadzą się dopiero we wrześniu.

(ew/PAP)

Czytaj także

Co czwarty bocian jest Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 06:45
W naszym kraju żyje około 50 tys. par lęgowych bocianów białych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bociani spis

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2010 16:30
Co czwarty bocian jest Polakiem, więc podobnie jak przeprowadza się powszechny spis ludności, trzeba policzyć młode w gniazdach i ich rodziców. W stu procentach udało się to ornitologom z Ostrowa. Zajrzeli do każdego gniazda w powiecie. Danuta Synkiewicz:
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wracają bociany. Niekoniecznie do dawnych partnerów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 16:00
Bociany w marcu wracają do swoich gniazd w Polsce. Nie czekają jednak na powrót dawnego partnera. Jeśli zjawi się zbyt późno, w gnieździe może już nie być dla niego miejsca!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyją małe bociany z gniazda w Przygodzicach

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 16:24
Jak informuje Radio Merkury brak pokarmu, wynikający z trwającej suszy, przyczynił się do śmierci dwóch z pięciu piskląt, jakie się wykluły w gnieździe, gdzie jest zainstalowana kamera internetowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrady, przemoc i kanibalizm - cała prawda o bocianach

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 11:14
Według tradycji przynosi dzieci i zapowiada wiosnę. Czego nie wiemy o bocianie białym, który dziś obchodzi swoje święto?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bociany w internecie. Zajrzyj do ptasiego raju

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 18:02
Od kilku dni w internecie można podglądać życie bocianów białych w miejscowości Kłopot. Tam też działa jedyne w Polsce muzeum poświęcone tym ptakom.
rozwiń zwiń