X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Nowe dane z LHC: bozon Higgsa jest nudny...

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 13:50
Nowe dane z Wielkiego Zderzacza Hadronów wskazują, że odkryta w lipcu cząstka raczej nie wstrząsnie naszym pojmowaniem kosmosu. Wszystko wskazuje na to, że jest dokładnie taka, jak się spodziewaliśmy.
Jedno ze zderzeń w eksperymencie CMS
Jedno ze zderzeń w eksperymencie CMSFoto: CERN/CMS.
Nowe dane z LHC: bozon Higgsa to ten, jakiego się spodziewaliśmy 
Nowe dane z Wielkiego Zderzacza Hadronów wskazują, że odkryta w lipcu cząstka raczej nie wstrząsnie naszym pojmowaniem ksmosu. Wszystko wskazuje na to, że jest taka, jakiej się spodziewaliśmy.
Badacze z LHC jak na razie zbierają coraz to nowe dowody na to, że cząstka, której istnienie ogłoszono 4 lipca, jest najbardziej „nudną”, dokładnie przewidzianą wersją bozonu Hoggsa.
W lipcu wiedzieliśmy tylko, że istnieje jakaś nowa cząstka, w dodatku w miejscu, gdzie spodziewaliśmy się „bozonu Higgsa”. Badacze zastrzegali jednak, że może chodziż o jakąś zupełnie inną cząstkę. Od lipca prace posunęły się do przodu. Najpierw naukowcy uzyskali jeszcze większą pewność istnienia nowej cząstki, potem zaczęli badać jej właściwości. 
Najnowsze dane badacze z CERN przedstawili na trwającej konferencji fizyków w Kyoto. Wygląda na to, że na razie nie odkryto w bozonie niczego zaskakujące. Wygląda dokładnie tak, jak w modelu Higgsa. 
Oczywiście, bozon może nas jeszcze czymś zaskoczyć, ponieważ ustalenie jego najbardziej szczegółowych cech będzie trwało latami. - Cząstka istnieje i jej cechy są spójne z Modelem Standardowym - mówił w Kyoto Joe Incandela z eksperymentu CMS, jednego z dwóch najważniejszych pracujących nad bozonem Higgsa. 
Poszukiwania bozonu Higgsa poszukiwania trwają od kilku dekad. Cząstka Higgsa jest ostatnim elementem teorii zwanej Modelem Standardowym. Ów model to opis cząstek, z których zbudowany jest wszechświat, a także sił, które tymi cząstkami rządzą. Bez bozonu Higgsa model pozostaje niekompletny - to bardzo ważny element układanki, którego wciąż brakuje. Bozon ma bowiem odpowiadać za to, że otaczająca nas materia posiada masę.
Badania trwają tak długo, bo bozon jest wyjątkowo niestabilny. Jak tylko powstanie, rozpada się na inne cząstki, lepiej znane - kwarki, elektrony czy protony. Naukowcy przyglądają się efektom rozpadu i mogą z niego wnioskować na temat cząstki, która się rozpadła. 
W lipcu obie ekipy badawcze spodziewały się, że bozon może posiadać zaskakujące cechy. Cząstka rozpadała się bowiem zbyt często na energetyczne fotony typu gamma, natomiast rzadko na taony. Kilka miesięcy dalszych zderzeń wskazują jednak, że bozon na ogół rozpada się tak, jak powinien w zgodzie z Modelem Standardowym.

Badacze z LHC zbierają na razie nowe dowody, że cząstka, której istnienie ogłoszono 4 lipca, jest swoją najbardziej "nudną” wersją, dokładnie przewidzianą teoretycznie.

W lipcu wiedzieliśmy tylko, że istnieje jakaś nowa cząstka w miejscu, gdzie spodziewaliśmy się "bozonu Higgsa”. Badacze zastrzegali jednak, że może to być jakaś zupełnie inna cząstka.

Ale od atmetj pory prace posunęły się do przodu. Najpierw naukowcy uzyskali jeszcze większą pewność do do istnienia nowej cząstki, potem zaczęli sprawdzać jej właściwości. Najnowsze dane naukowcy z CERN przedstawili na trwającej właśnie konferencji fizyków w Kioto.

Na razie nie odkryto w bozonie niczego zaskakującego. - Cząstka istnieje i jej cechy są spójne z Modelem Standardowym - mówił w Kioto Joe Incandela z eksperymentu CMS, jednego z dwóch najważniejszych pracujących nad bozonem Higgsa. Oczywiście bozon może nas jeszcze czymś zaskoczyć, ponieważ ustalanie jego najbardziej szczegółowych cech będzie trwało latami. 

Poszukiwania cząstki Higgsa trwają od kilku dekad. Bozon jest ostatnim elementem teorii zwanej Modelem Standardowym. To opis cząstek, z których zbudowany jest wszechświat, a także sił, które tymi cząstkami rządzą. Bez bozonu Higgsa model pozostaje niekompletny - ma bowiem odpowiadać za to, że otaczająca nas materia posiada masę.

Badania trwają tak długo, bo bozon jest wyjątkowo niestabilny. Gdy tylko powstanie, rozpada się na inne, lepiej znan cząstki: kwarki, elektrony, czy protony. Naukowcy przyglądają się efektom rozpadu i mogą z niego wnioskować na temat cząstki. W lipcu obie ekipy badawcze spodziewały się, że bozon może posiadać zaskakujące cechy. Cząstka rozpadała się bowiem zbyt często na energetyczne fotony typu gamma, natomiast rzadko na taony. Kilka miesięcy dalszych zderzeń wskazują jednak, że bozon na ogół rozpada się tak, jak powinien w zgodzie z Modelem Standardowym.

(ew/Guardian)

Zobacz więcej na temat: CERN Guardian kosmos
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Peter Higgs. Skazany na Nobla?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2011 15:00
Kim jest człowiek, który wymyślił boską cząstkę? Trzy lata temu, kiedy otwierano Wielki Zderzacz Hadronów, mało kto o nim słyszał (poza fizykami cząstek). Teraz wszyscy znają już to nazwisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CERN potwierdza istnienie cząstki, która zachowuje się jak bozon Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 10:43
Bozon został przewidziany teoretycznie, ale dotąd nikt nie potwierdził jego istnienia. Do dzisiaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy na początku nowej drogi"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 08:00
Panie i panowie, chyba go mamy, prawda? Tak pytał powiedział na konferencji w Genewie dyrektor CERN Rolf Heuer. Zebrał gromkie owacje. Dlaczego odkrycie jest takie ważne? Wyjaśniają polscy fizycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To może być klucz do odkrycia tajemnic Wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 18:32
Aksjon to poważny kandydat na cegiełkę budującą ciemną materię. Czy ta subatomowa cząstka niebawem przyćmi blask bozonu Higgsa, znalezionego kilka dni temu przez fizyków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co po Higgsie?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 15:01
Na początku lipca naukowcy poinformowali o odkryciu tzw.bozonu Higgsa, cząstki poszukiwanej od ponad 40 lat, która odpowiada za nadawanie masy we Wszechświecie. Czy fizycy nie będą więc mieli wkrótce czego badać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

CERN jeszcze bardziej pewny w sprawie Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 12:30
Badacze z CERN podali najnowsze wyniki poszukiwań bozonu Higgsa. Niektóre mają odchylenie standardowe 5.9 sigma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest już publikacja naukowa o bozonie Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 16:30
Dwa miesiące temu cały świat z zapartym tchem obserwował konferencję naukową, na której fizycy z CERN ogłosili, że odkryli cząstkę, która zachowuje się jak poszukiwany od dawna bozon Higgsa. Właśnie ukazała się naukowa, recenzowana publikacja na ten temat.
rozwiń zwiń