Nauka

Ebola może przenosić się między gatunkami

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 20:00
Najgroźniejsza postać tego afrykańskiego wirusa może przenosić się między gatunkami i to bez bezpośredniego kontaktu. O niepokojących wynikach badań poinformowali naukowcy z Kanady.
Mikroskopowy obraz wirusa Ebola
Mikroskopowy obraz wirusa EbolaFoto: CDC/Wikimedia Commons CC
Najgroźniejsza postać afrykańskiego wirusa Ebola może przenosić się między gatunkami i to bez bezpośredniego kontaktu. O niepokojących wynikach badań poinformowali naukowcy z Kanady.
Wirus wywołuje śmiertelną chorobę. Po zarażeniu w ciągu dwóch tygodni średnio ponad połowa zakażonych umiera. Najgroźniejszy szczep to Ebola-Zair. Tu śmiertelność wynosi 87%. Właśnie ten wirus - uważają naukowcy - może przenosić się drogą kropelkową i nie jest konieczny bezpośredni kontakt między chorym a zdrowym organizmem. Podczas eksperymentu chore świnie umieszczono w jednym pomieszczeniu ze zdrowymi małpami. Obie grupy były oddzielone drutem i nie miały bezpośredniej styczności. Po ośmiu dniach niektóre małpy miały objawy choroby. Badacze uspokajają, że wirus nie przenosi się w ten sposób na duże odległości i nie jest tak zakaźny jak na przykład wirus grypy.
Ogniska gorączki krwotocznej Ebola pojawiają się wyłącznie w Afryce. Niedawno w Ugadzie zmarły na tę chorobę dwie osoby. Wcześniej w tym samym rejonie - 16 osób. 

Wirus wywołuje śmiertelną chorobę. Po zarażeniu w ciągu dwóch tygodni średnio ponad połowa zakażonych umiera. Najgroźniejszy szczep to Ebola-Zair. Tu śmiertelność wynosi 87%.

Właśnie ten wirus - uważają naukowcy - może przenosić się drogą kropelkową i nie jest konieczny bezpośredni kontakt między chorym a zdrowym organizmem.

Podczas eksperymentu chore świnie umieszczono w jednym pomieszczeniu ze zdrowymi małpami. Obie grupy były oddzielone drutem i nie miały bezpośredniej styczności. Po ośmiu dniach niektóre małpy miały objawy choroby.

Badacze uspokajają, że wirus nie przenosi się w ten sposób na duże odległości i nie jest tak zakaźny jak na przykład wirus grypy.

Ogniska gorączki krwotocznej Ebola pojawiają się wyłącznie w Afryce. Niedawno w Ugandzie zmarły na tę chorobę dwie osoby. Wcześniej w tym samym rejonie - 16 osób. 

(IAR)

Czytaj także

Ebola na celowniku

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 10:30
Naukowcy są na dobrej drodze do pokonania groźnego wirusa Ebola. Amerykańcy eksperci otrzymali zezwolenie na przetestowanie nowego leku na ludziach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy stworzyli szczepionkę przeciwko eboli

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 11:27
Jest szansa na obronę przed ebolą. Wirus, który mógłby zostać bronią biologiczną, doczekał się szczepionki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

USA: groźny afrykański wirus zabił już 118 osób

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 21:32
Tylko w ubiegłym tygodniu na gorączkę Zachodniego Nilu zmarło 31 osób. Liczba zarażonych wzrosła w ciągu tygodnia o 643.
rozwiń zwiń