X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Zmieniają mocz w komórki... mózgu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 21:35
Uryna zawiera komórki nerek, a te potrafimy przeprogramować w proste komórki nerwowe, które mogą się następnie przekształcać w neurony lub komórki glejowe. Właśnie tego dokonali naukowcy z Chin.
Komórki pod mikroskopem
Komórki pod mikroskopemFoto: sxc.hu/cc.
Zmieniają komórki moczu w komórki... mózgu 
Chińscy naukowcy znaleźli sposób na to, aby wykorzystać nawet mocz.
Uryna zawiera komórki nerek, a te można przeprogramować i zmienić w proste komórki nerwowe, które mogą następnie przekształcać się w komórki specjalistyczne, neurony czy komórki glejowe. Właśnie tego dokonali naukowcy z Chin. 
Technika może okazać się niezwykle skuteczna podczas terapii schorzeń takich jak Parkinson czy Alzheimer. 
Innowacyjność metody polega głównie na źródle, z którego pobiera się komórki. Od dawna wiadomo, że embrionalne komórki macierzyste mają potencjał do zmienienia się w dowolne komórki organizmu. Wiemy też, że przy pomocy zabiegu genetycznego można zmienić dorosłą komórkę organizmu w pluripotentną komórkę macierzystą, która ma cechy podobne do embrionalnej. Ta ostatnia procedura jest, oczywiście, mniej kontrowersyjna od pierwszej, ale niesie ryzyko błędów genetycznych. 
Najnowsze ustalenia chińskich naukowców udoskonalają ostatnią metodę na tworzenie komórek nieembrionalnych. Naukowcy nauczyli się wydobywać z moczu komórki, które wchodzą w skład wyściółki nerek. To komórki podobne do komórek skóry i stosunkowo najłatwiej zmienić je w „przodków” komórek nerwowych. 
Chińczycy nie użyli do „przeprogramowania” komórek wirusów (a tak się to na ogół robi),  wykorzystali za to niewielkie fragmenty bakteryjnego DNA, które replikuja się w cytoplazmie komórki. To sprawia, że nie ingeruje się w chromosom komórki. 
Po wyhodowaniu komórek nerwowych, naukowcy wszczepili je szczurom. Po miesiącu komórki byłī żywe, ale nie jest jeszcze jasne, czy na pewno stały się częścią nerwowej maszynerii tych gryzoni, czy tylko tam "przewegetowały". Przed badaczami zatem sporo badań.

Niewykluczone, że ta technika okaże się bardzo skuteczna podczas terapii schorzeń takich, jak Parkinson czy Alzheimer. Innowacyjność metody polega głównie na źródle, z którego pobiera się materiał. Od dawna wiadomo, że embrionalne komórki macierzyste mają potencjał do zmienienia się w dowolne komórki organizmu. Wiemy też, że przy pomocy zabiegu genetycznego można zmienić komórkę dorosłego organizmu w pluripotentną komórkę macierzystą, która ma cechy podobne do embrionalnej. Ta ostatnia procedura jest oczywiście mniej kontrowersyjna od pierwszej, ale niesie ryzyko błędów genetycznych.

Najnowsze ustalenia chińskich naukowców udoskonalają tę metodę. Badacze nauczyli się wydobywać z moczu komórki, które wchodzą w skład wyściółki nerek. Są one podobne do skórnych i stosunkowo najłatwiej zmienić je w "przodków” komórek nerwowych. Chińczycy nie użyli do "przeprogramowania” wirusów (a tak się na ogół robi), lecz wykorzystali niewielkie fragmenty bakteryjnego DNA, które replikują się w cytoplazmie. Dzięki temu nie ingeruje się w chromosom samej komórki.

Po wyhodowaniu komórek nerwowych naukowcy wszczepili je szczurom. Po miesiącu komórki były żywe, ale nie jest jeszcze jasne, czy na pewno stały się częścią nerwowej "maszynerii" tych gryzoni, czy tylko tam "przewegetowały". Przed badaczami zatem sporo dodatkowych analiz.

(ew/Guardian)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komórki macierzyste w mleku matki

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 12:44
Istnieją komórki macierzyste, których pozyskiwanie nie narusza norm etycznych. Są zawarte w ludzkim mleku - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstał komputerowy model całego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 14:49
Po raz pierwszy w historii. Można na nim sprawdzać, jak organizm reaguje na różne czynniki. Kto wie, może to przyszłość testów klinicznych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komórki macierzyste z krwinek? To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 00:20
Naukowcy znaleźli sposób na korzystanie z dobrodziejstw komórek macierzystych bez powodowania kontrowersji etycznych i bez używania wirusów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DNA może być starsze od życia

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 13:05
Badacze są coraz bliżej udowodnienia, że DNA jest w stanie samoistnie wyłonić się z substancji chemicznych. Brytyjscy specjaliści sądzą, że DNA mogło pojawić się na początku istnienia Ziemi i że jest starsze od życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gigantyczne wirusy były kiedyś organizmami

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 13:25
Od dawna trwa spór, czy wirusy są „żywe” czy też to nieożywione mechanizmy, które powielają się siłą rozpędu. Najnowsze badania donoszą, że wirusy żyły. A przynajmniej kiedyś.
rozwiń zwiń