X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Żujesz jak Homo erectus

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 19:00
Dłuższe trwanie życia spowodowało, że zęby u Homo sapiens rozwijają się później niż u jego przodków. Z wyjątkiem zębów trzonowych. Te rosną tak samo, jak u Homo erectus.
Żujesz jak Homo erectus
Foto: sxc.hu
Żujesz jak Homo erectus
Dłuższe trwanie życia spowodowało, że zęby u Homo sapiens rozwijają się później niż u jego przodków. Z wyjątkiem zębów trzonowych. Te rozwijają się ciągle tak samo, jak u Homo erectus.
Christopher Dean i Tim Cole z University College London przebadali mikroskopową strukturę dorosłych trzonowców, aby zbadać, jak dokładnie wygląda ich rozwój. Da się to sprawdzić, ponieważ zęby trzonowe - podobnie jak drzewa - pokrywają się ciągle nowymi warstwami, które da się policzyć i przeanalizować pod kątem historii zęba.
Korzenie zębów trzonowych u szympansów niemal „eksplodują”, kiedy ząb zaczyna rosnąć. Chodzi prawdopodobnie o to, aby uzębienie było stabilne podczas żucia. Podobnie było u wczesnych hominidów. Ale u Homo erectus było już inaczej: korzenie czekały w dziąśle nawet rok przed tym, jak zaczął rozwijać się ząb. 
Dean i Cole uważają, że nasze zęby trzonowe rozwijają się dokładnie tak jak u tego gatunku, żyjącego pomiędzy 1,8 mln a 300 tys. lat temu. Erectus miał większy mózg niż jego poprzednicy, miał również mniejsze zęby. Jak sądzą niektórzy antropolodzy, to dlatego, że stopniowo zmieniała się jego dieta. Homo erectus zaczął poddawać mięso obróbce termicznej, ono stawało się miękkie, więc potężne małpie zęby nie były mu już potrzebne. Nowe odkrycie raczej przeczy poglądowi, że gotowanie miało na to jakikolwiek wpływ. Zęby trzonowe erectusa - w tym ich korzenie - były bowiem przygotowane na porządne żucie.
U ludzi współczesnych zęby rozwijają się podobnie jak u erectusa. To dlatego, że to niezbyt istotna cecha i ewolucja nie wymusiła tutaj kolejnych zmian. 

Christopher Dean i Tim Cole z University College London przebadali mikroskopową strukturę dorosłych trzonowców, aby zbadać, jak dokładnie wygląda ich rozwój. Da się to sprawdzić, ponieważ zęby trzonowe - podobnie jak drzewa - pokrywają się ciągle nowymi warstwami, które można policzyć i przeanalizować pod kątem historii wzrostu.

Korzenie zębów trzonowych u szympansów niemal "eksplodują”, kiedy ząb zaczyna rosnąć. Chodzi prawdopodobnie o to, by uzębienie było stabilne podczas żucia. Podobnie było u wczesnych hominidów. Ale u Homo erectus wyglądało to już inaczej: korzenie czekały w dziąśle nawet rok, zanim zaczął rozwijać się ząb. 

Dean i Cole uważają, że nasze trzonowce rozwijają się dokładnie tak jak u tego gatunku, żyjącego pomiędzy 1,8 miliona a 300 tysięcy lat temu. Erectus miał większy mózg niż jego poprzednicy; miał natomiast mniejsze zęby. Jak sądzą niektórzy antropolodzy, to dlatego, że stopniowo zmieniała się jego dieta. Homo erectus zaczął poddawać mięso obróbce termicznej, ono stawało się miękkie, więc potężne małpie zęby porzestały być potrzebne.

Nowe odkrycie raczej przeczy poglądowi, że gotowanie miało tu jakikolwiek znaczenie. Zęby trzonowe erectusa - w tym ich korzenie - były bowiem przygotowane na porządne żucie. U ludzi współczesnych zęby rozwijają się podobnie. To po prostu niezbyt istotna cecha, więc ewolucja nie wymusiła kolejnych zmian. Nasze trzonowce, a zwłaszcza ich korzenie, są zatem mocno "zakorzenione" w ewolucyjnej przeszłości.

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: diety gotowanie homo sapiens
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wchłonęliśmy neandertalczyków - dlatego zniknęli

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 23:10
Surowy klimat i związana z tym konieczność odległych wędrówek mogły doprowadzić do zniknięcia neandertalczyków. Częściej spotykali nasz gatunek i zostali przez niego wchłonięci – spekulują naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak bada zęby neandertalczyków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 10:30
Od pewnego czasu naukę zadziwia fakt, że neandertalczycy nie chorowali na próchnicę. Polski uczony wyjaśnia, dlaczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się wzięły zdolności Homo sapiens? Afrykańska jaskinia rzuca światło

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 12:20
Archeolodzy uważali, że najnowocześniejsza technika obróbki kamienia, tzw. wiórowa, pojawiła się w południowej Afryce dużo później niż w Europie. Być może się mylili...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzka dłoń wykształciła się... do bójek?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 14:25
Dłoń zawiera 27 wyspecjalizowanych kości. To bardzo skomplikowany instrument i chwytność bynajmniej nie wyjaśnia, dlaczego wygląda tak a nie inaczej. Jest nowa hipoteza.
rozwiń zwiń