X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Na szczęście mamy matematykę

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 16:20
Często mówi się, że matematyka jest językiem fizyki. Prawa fizyki zapisujemy w postaci równań, albo twierdzeń matematycznych. To jednak tylko część prawdy.
Audio
Zadanie matematyczne
Zadanie matematyczneFoto: Glow Images/East News

Matematyka zrodziła się z praktycznej potrzeby liczenia. Wyobraźmy sobie starożytnego pasterza, który chciał sprawdzić, czy wszystkie owce wróciły do zagrody. Mógł to robić w ten sposób, że np. wtedy, kiedy jedna z owiec wchodziła do zagrody, to odkładał na kupkę jeden kamień. Jeżeli wcześniej skonstruował taka kupą w której było tyle kamieni ile owiec, to mógł sprawdzić, czy każdej owcy odpowiada jeden kamień. Od tego była już łatwa droga, by zobaczyć, iż stado owiec, kupka kamieni, kosz jabłek, liczba gwiazd mają wspólną cechę, że jest ich tyle samo. To znaczy, że każdemu elementowi można przypisać element z innego zbioru. W ten sposób powstały liczby. Można powiedzieć, że nie zostały wymyślone przez człowieka, a dostrzeżone w naturze. XIX-wieczny niemiecki matematyk Leopold Kronecker wyraził to w jednym zdaniu: liczby naturalne stworzył dobry Bóg, reszta matematyki jest dziełem człowieka.

Wciąż jednak nie wiemy dlaczego ta reszta matematyki tak dobrze pasuje do przyrody.  Jedna z hipotez mówi, ze nasz umysł jest matematyczny, że patrzymy na świat przez specjalny filtr. Dostrzegamy tylko to, co jest matematyczne. Co daje się sklasyfikować, wyrazić i zapisać w postaci matematyki.

Droga do odkrywania tych prawd nie była jednak prosta. Szczególnie dużo trudności sprawiły dwa pojęcia matematyczne, choć wydaja nam się najprostsze. Chodzi o zero i nieskończoność. Dziś jest dla nas oczywiste, że np. mamy zero złotych na koncie, czy zero osiągnięć, albo, że liczb jest nieskończenie wiele. Ale tak naprawdę, nie jest to wcale proste. Zero to nic. Czy nic może istnieć?

Problem z nieskończonością jest podobny. Nie ma takiej operacji pomiaru czegokolwiek, która w wyniku dałaby nieskończoność.  Czy więc nieskończoność jest wynikiem naszego abstrakcyjnego myślenia, czy też ma swoje miejsce w rzeczywistości?  Sprawa jest tym bardziej skomplikowana, że jak odkrył wielki niemiecki badacz nieskończoność Georg Cantor, nieskończoności jest bardzo wiele i bardzo różnych. Są nieskończoności większe i mniejsze. A tej największej nie ma. Nie istnieje podobnie, jak nie istnieje największa liczba. Podobnie jest nieszczęściami. Największe nieszczęście nigdy nas nie spotka, bo nieszczęścia chodzą parami. A największe nieszczęście pary nie ma.

Zobacz więcej na temat: matematyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak