Nauka

Portugalski- język, który warto znać

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 10:22
Szeleszczący, ostry w brzmieniu i - wbrew pozorom - bardzo przydatny. Portugalski jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie.
Audio
  • Portugalski- język, który warto znać- korespondencja Adriany Bąkowskiej (IAR)
Flaga Portugalii
Flaga PortugaliiFoto: SXC

Przy pierwszym kontakcie z portugalszczyzną w oczy, albo raczej w uszy, rzuca się ogromne nagromadzenie głoski "sz". Wielu twierdzi też, że język ten bardzo przypomina w brzmieniu rosyjski. Zawiodą się natomiast osoby, które znają hiszpański i myślą, że bez problemu poradzą sobie z portugalskim - choć w piśmie oba te języki są bardzo podobne, to wymowa jest kompletnie inna. Co prawda, rodacy Vasco da Gamy bez problemu rozumieją swoich sąsiadów, ale w drugą stronę to nie działa.
Choć Portugalia jest niewielkim krajem, to jej język warto znać, tym bardziej, że jest on uznawany za jeden z łatwiejszych do przyswojenia. Na całym świecie posługuje się nim ponad 210 milionów ludzi - znacznie więcej niż niemieckim, włoskim czy polskim. Usłyszymy go głównie w Brazylii i byłych afrykańskich koloniach Lizbony, czyli w krajach, które intensywnie się rozwijają i z otwartymi ramionami przyjmują do pracy zagranicznych specjalistów.

IAR/ml

Czytaj także

Portugalia toczy nierówną walkę z żywiołem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 18:17
Tegoroczne pożary w Portugalii spowodowały już wielomilionowe straty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zostanie bez pracy, bo nie mówi po polsku?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 08:14
Portugalski dziennik „Diario de Noticias” opisuje historię mężczyzny, któremu grozi utrata pracy pomimo znajomości kilku języków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uczyć się języków obcych? Konferencja "Motywacja w edukacji językowej"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 12:41
-Przy nauczaniu języków obcych często ignorujemy wiedzę o działaniu ludzkiego mózgu, co sprawia, że nauczanie jest bezowocne - mówiła dr Marzena Żylińska podczas konferencji "Motywacja w edukacji językowej", zorganizowanej w Warszawie w ramach Europejskiego Dnia Języków.
rozwiń zwiń