Nauka

Będzie coraz więcej otępiałych

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 19:00
Liczba ludzi z otępieniem umysłowym może wzrosnąć trzykrotnie do połowy wieku. Takie szacunki przedstawili w specjalnym raporcie światowi eksperci.
Mózg zdrowy (P) i mózg osoby chorującej na Alzheimera (L)
Mózg zdrowy (P) i mózg osoby chorującej na Alzheimera (L)Foto: healthhabits.ca

Na otępienie, czyli demencję, cierpi obecnie około 44 milionów ludzi na całym świecie - stwierdza raport Międzynarodowego Towarzystwa Alzheimerowskiego (Alzheimer's Disease International). W połowie wieku takich osób może być 135 milionów.

Demencja to ogólne pojęcie, która opisuje utratę pamięci, orientacji czy mowy, głównie u osób starszych. Najczęstszą postacią demencji jest choroba Alzheimera.

Objawy otępienia można łagodzić lekami, zwłaszcza jeśli choroba jest wcześnie wykryta, ale przyczyn demencji medycyna na razie nie potrafi pokonać. Choć są postępy, na przykład w diagnozowaniu, naukowcy spodziewają się coraz większych problemów, bo społeczeństwa będą się szybko starzeć, nie tylko w Europie, ale także w Azji czy w Afryce.

Raport stwierdza, że większość krajów jest zupełnie nieprzygotowana na epidemię otępienia. W przyszłym tygodniu w Londynie odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona walce z demencją.

(ew/IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna