Dwa identyczne mózgi, a inne zachowanie
Jeśli dwa robaki mają identyczne mózgi, jak mogą się zachowywać? Okazuje się, że bardzo różnie.
To dokładnie ten sam zestaw neuronów, a jednak ich tryb życia i zachowanie są zupełnie różne. Ralf Sommer z Instytutu Maxa Plancka i jego zespół porównali ze sobą Caenorhabditis elegans, który je bakterie, oraz Pristionchus pacificus, który poluje na inne robaki, w tym wyżej wymienionego. Mózgi obydwóch gatunków to 20 neuronów, w dodatku, jak wykazały badania, dokładnie tak samo ustawione.
- Te gatunki rozdzieliły się ok. 200-300 mln lat temu, ale mają takie same komórki - komentuje Sommer. U P. pacificus te komórki są jednak gęściej ułożone niż u C. elegans, więc impulsy nerwowe przebiegają przez wiele komórek, zanim dotrą do mięśni. Teoretycznie oznacza to, że P. pacificus jest w stanie wykonywać bardziej skomplikowane ruchy. Stąd i jego drapieżne skłonności. Po prostu jest szybszy od innych.
To dokładnie ten sam zestaw neuronów, a jednak ich tryby życia okazują się być całkowicie odmienne.
Ralf Sommer z Instytutu Maxa Plancka i jego zespół porównali ze sobą Caenorhabditis elegans, który je bakterie, oraz Pristionchus pacificus, który poluje na inne robaki, w tym wyżej wymienionego. Mózgi obydwu gatunków to 20 neuronów, w dodatku, jak wykazały badania, dokładnie tak samo ustawionych.
- Te gatunki rozdzieliły się ok. 200-300 mln lat temu, ale mają identyczne komórki nerwowe - komentuje Sommer. U P. pacificus są one jednak gęściej ułożone niż u C. elegans, więc impulsy nerwowe przebiegają przez wiele komórek, zanim dotrą do mięśni. Teoretycznie oznacza to, że P. pacificus jest w stanie wykonywać bardziej skomplikowane ruchy. Stąd i jego drapieżne skłonności. Po prostu jest szybszy od innych.
(ew/NewScientist)