Nauka

Polskie gry pozwolą dłużej zachować sprawność intelektualną

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 01:00
Rusza kolejna odsłona dużego projektu badawczego, którego celem jest stworzenie specjalnych gier komputerowych mających rozwijać zdolności intelektualne seniorów, ćwiczyć ich pamięć, spostrzegawczość oraz koncentrację.
Polskie gry pozwolą dłużej zachować sprawność intelektualną
Foto: Glow Images/East News

Badania „Fitness dla mózgu” to projekt badawczy realizowany przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie (SWPS), Interdyscyplinarne Centrum Stosowanych Badań Poznawczych (ICACS) oraz portal Neurogra.pl.

W czerwcowej odsłonie badania udział wzięło 5 tys. osób, głównie studentów. W obecnej, organizatorzy chcą zaprosić 50 tys. użytkowników, co pozwoli im zebrać bardziej reprezentatywną grupę dla każdej kategorii wydzielonej w badaniu. Dane te będą materiałem wstępnym do przeprowadzania kolejnych projektów badawczych. - Masz od 50 do 65 lat? Chciałbyś poprawić funkcjonowanie swojej pamięci i uwagi? Weź udział w badaniu „Fitness dla mózgu”. Bezpłatnie - zachęcają organizatorzy.

Grupa osób, które ukończyły 50. rok życia, staje się coraz bardziej liczna. Najczęściej osoby te, ze względu na swój wiek, posiadają duże doświadczenie zawodowe i szeroką wiedzę. – Osoby, które wchodzą w okres późnej dorosłości, potrafią budować strategię rozwoju przedsiębiorstwa, podejmować trafne decyzje biznesowe czy zarządzać organizacją. Jednocześnie w tym wieku dostrzega się także pogorszenie funkcjonowania intelektualnego, pierwsze kłopoty z pamięcią czy trudności z koncentrowaniem uwagi. Sprawia to, że ludzie często nie wykorzystują maksymalnie swoich zasobów. Narzędzie, które chcemy stworzyć w ramach grantu, ma za zadanie ćwiczyć zdolności intelektualne i wspierać sprawność poznawczą u seniorów – tłumaczy autorka badania, Anna Maria Wieczorek, neurokognitywista z SWPS.

Badania będą prowadzone dwutorowo: stacjonarnie i online. Badania stacjonarne przeznaczone będą dla osób w wieku 50-65 lat, mieszkających w Warszawie. Chętni do uczestnictwa online już mogą zapisywać się na stronie: fitnessdlamozgu.neurogra.pl. Aby wziąć udział w badaniach stacjonarnych w Warszawie należy z kolei wysłać zgłoszenie mailem na adres badania@neurogra.pl.

Osobom, którym uda się ukończyć cały trening online, przygotowano bonus w postaci kwartalnego, pełnego dostępu do wszystkich treningów na platformie Neurogra.pl. Dla tych, którzy przejdą całe badania stacjonarne darmowy dostęp do platformy przewidziany jest przez rok.
Szczegóły projektu na stronie uczelni.

(ew/SWPS)

Zobacz więcej na temat: NAUKA