Nauka

Rosja straciła kontrolę nad kolejnym satelitą

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 17:00
Rosyjska agencja kosmiczna straciła kontrolę nadwystrzelonym tydzień temu satelitą badawczym, wynika z doniesień.
Audio
  • Rosja straciła kontrolę nad satelitą /IAR/ R. Motriuk
sxc.hu
sxc.hu

 

Rosyjska agencja kosmiczna straciła kontrolę nadwystrzelonym tydzień temu satelitą badawczym, wynika z doniesień. Na pokładziesą rośliny i zwierzęta.
Kapsuła Foton M4 poleciała na orbitę w zeszłą sobotę. Wewnątrz są gekony, muszki owocówki, grzyby i nasiona roślin. Rosyjscy naukowcy zamierzali sprawdzić między innymi jak jaszczurki zachowują się i rozmnażają przy braku grawitacji. Silnik satelity przestał jednak reagować na polecenia wysyłane z Ziemi. Rosyjskie media donoszą, że pozostałe systemy działają normalnie. Na razie nie wiadomo, czy uda się odzyskać kontrolę nad satelitą. Jeśli nie, to - według eksperta cytowanego przez agencję Interfax - Foton M4 może zostać na orbicie przez cztery miesiące.

Na pokładziesą rośliny i zwierzęta. Kapsuła Foton M4 poleciała na orbitę w zeszłą sobotę. Wewnątrz są gekony, muszki owocówki, grzyby i nasiona roślin.

Rosyjscy naukowcy zamierzali sprawdzić między innymi jak jaszczurki zachowują się i rozmnażają przy braku grawitacji. Silnik satelity przestał jednak reagować na polecenia wysyłane z Ziemi. Rosyjskie media donoszą, że pozostałe systemy działają normalnie.

Na razie nie wiadomo, czy uda się odzyskać kontrolę nad satelitą. Jeśli nie, to - według eksperta cytowanego przez agencję Interfax - Foton M4 może zostać na orbicie przez cztery miesiące.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: astronautyka NAUKA technologie

Czytaj także

Prywatna firma chce umieścić teleskop na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 00:02
A dokładniej na oświetlonym przez Słońce biegunie południowym Srebrnego Globu. Pierwsze obserwatorium ma stanąć już w 2015 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec programu europejskich transporterów orbitalnych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 19:00
To będzie imponujący koniec równie imponującego programu kosmicznego. Gdy europejski statek ATV będzie wracał na Ziemię, spłonie w atmosferze, a jego rozpad będzie można obejrzeć od środka dzięki umieszczonym wewnątrz kamerom - informuje Europejska Agencja Kosmiczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie łódki słoneczne zwyciężają międzynarodowe regaty

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 08:11
Studenci Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odnieśli zwycięstwo w prestiżowych regatach łodzi zasilanych energią słoneczną Dong Energy Solar Boats Challenge, które odbyły się na początku lipca w Holandii.
rozwiń zwiń