X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Śląska Wikipedia rozrasta się. "Właśnie pojawił się pięciotysięczny wpis"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 17:20
Definicję bozonu, hasło na temat Baracka Obamy czy wpis o strzygach - to wszystko zawiera śląska wersja Wikipedii.
W Polsce dynamicznie rozwija się również kaszubska Wikipedia
W Polsce dynamicznie rozwija się również kaszubska WikipediaFoto: Pixabay

Śląska wersja Wikipedii - największej na świecie cyfrowej encyklopedii - dostępna jest na stronie https://szl.wikipedia.org/. Powstała w 2008 roku.

Codziennie w śląskiej wersji Wikipedii pojawia się od kilku do kilkunastu nowych wpisów. - Właśnie pojawił się ten pięciotysięczny - poinformował rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Krzysztof Machocki. Jubileuszowym, pięciotysięcznym, artykułem jest hasło o amerykańskim stanie Utah.

Jak podkreślił Machocki, tak, jak w przypadku wszystkich innych wersji językowych Wikipedii, a jest ich w tej chwili ok. 300, hasła powstają jedynie dzięki temu, że znajdzie się ktoś, komu chce się je napisać.

- Wystarczy usiąść przed komputerem, wpisać dany tytuł hasła i... zacząć pisać. Trzeba tylko pamiętać o podawaniu źródeł zamieszczanych w Wikipedii informacji, najlepiej w formie przypisów - wyjaśnił.

Mowa śląska nie ma w Polsce statusu języka regionalnego. Rada Języka Polskiego w 2010 roku orzekła, że jest ona dialektem języka polskiego. "Celem prowadzenia śląskiej wersji Wikipedii jest to, aby ten język nie tylko przetrwał, ale wręcz ożył" - wskazują jej twórcy.

- Pisząc Wikipedię, sami się uczymy języka. Niekiedy powstają spory wynikające z lokalnych różnic w nazewnictwie albo istnienia kilku nazw na daną rzecz np. mobilńok/mobilok, czyli telefon komórkowy - powiedział Maciej Wójcik, obecnie najaktywniejszy twórca śląskiej Wikipedii i jednocześnie jej administrator. 

- Pisanie encyklopedii to zadanie bardzo ambitne, zwłaszcza w przypadku mowy, która do niedawna była wyłącznie mową ludzi prostych. Obecnie jednak istnieje spora grupa ludzi wykształconych, którzy nie zapomnieli słyszanej w domu godki. Wracają oni do korzeni i pielęgnują swoją kulturę na różne sposoby - dodał.

Powstające w śląskiej Wikipedii hasła najczęściej są związane z geografią (państwa, miasta, wyspy czy morza), w dalszej kolejności są to artykuły biograficzne, hasła o zespołach muzycznych, klubach sportowych, poszczególnych sportach. Największą popularnością wśród czytelników cieszą się zaś artykuły na temat Śląska i Ślązaków.

W Polsce dynamicznie rozwija się również kaszubska Wikipedia, która powstała kilka lat przed jej śląskim odpowiednikiem. Ta pierwsza posiada więcej haseł. - Jeśli obecne trendy się utrzymają, to dogonimy Kaszubów w okolicach Nowego Roku 2017 - oświadczył Wójcik.

***

Stowarzyszenie Wikimedia Polska jest organizacją pożytku publicznego, której celem jest wspieranie i promowanie projektów Wikimedia Foundation oraz skupionej wokół nich społeczności. Wśród projektów wspieranych przez stowarzyszenie jest polskojęzyczna Wikipedia - wolna encyklopedia internetowa, a także jej śląski odpowiednik.

PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wikipedia obchodzi 15. urodziny. "To dopiero początek"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 09:24
Nie jest jeszcze pełnoletnia, ale już ma na koncie skuteczną rewolucję - dała ludziom na całym świecie dostęp do wiedzy.
rozwiń zwiń