Nauka

Nowe technologie w branży nieruchomości - spacer po wirtualnym mieszkaniu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 14:41
Wizualizacje wnętrz w wirtualnej rzeczywistości umożliwiają spacer po projektowanych domach, mieszkaniach czy dużych inwestycjach przemysłowych. Dają możliwość np. zmiany kolorów ścian czy elementów wyposażenia wnętrza podczas jego oglądania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com

Jedną z pierwszych firm w Polsce, która wdraża wizualizacje wnętrz w wirtualnej rzeczywistości jest InPlanner, założona przez absolwentów Politechniki Łódzkiej, która działa w Inkubatorze Technologicznym łódzkiego Technoparku.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy, aranżacji wnętrz od zawsze towarzyszy problem przedstawienia zamysłu projektanta w sposób zrozumiały dla większości osób, a stosowane obecnie fotorealistyczne wizualizacje mają szereg wad - przede wszystkim brak głębi.

Łódzka firma tworzy wizualizacje architektoniczne w wirtualnej rzeczywistości, wykorzystując do tego najnowsze elementy techniki, czyli m.in. gogle VR.

- Dzięki takim sposobom wizualizacji przede wszystkim jest lepsze poczucie głębi, skali obiektu, możemy zwiedzić każdy zakątek mieszkania, obejrzeć go z bliska i z daleka, z różnych perspektyw, prawie dotknąć - powiedział szef firmy Adam Preś.

Spacer – zdaniem twórców wirtualnych projektów - daje ogromne możliwości prezentacji i aranżacji. Możliwa jest np. zmiana koloru ścian, czy elementów wyposażenia w trakcie oglądania. Podczas spaceru można także otwierać i zamykać drzwi, przemieszczać przedmioty czy zapalać i gasić światła.

- Dzięki temu w przypadku, kiedy architekt ma kilka koncepcji odnośnie danego projektu, klient w czasie rzeczywistym może sobie zmienić np. kolor ścian, płytki na podłodze i zdecydować się na tę aranżację, która ostatecznie mu pasuje - dodał Romanowski.

Spacery po wirtualnych wnętrzach możliwe są nie tylko za pomocą gogli VR, ale także na komputerach w formie gry oraz smartfonach za pomocą cardboardów.

Odbiorcami takich wirtualnych wizualizacji - zdaniem autorów - mogą być nie tylko architekci, czy indywidualni klienci, ale także inwestorzy i deweloperzy, którzy mogą przedstawić swoje obiekty w sposób niestandardowy i np. ograniczyć do minimum liczbę tzw. mieszkań pokazowych.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: mieszkanie nowe technologie
Czytaj także

Nowe mikroskopy pozwolą zobaczyć przezroczyste obiekty

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 00:47
- Tomograficzne mikroskopy będą służyły biologom i lekarzom medycyny czy histopatologom. Dzięki temu będzie można również zbadać procesy dynamiczne w mikrostrukturach biologicznych - opowiada specjalistka w zakresie optyki stosowanej, prof. Małgorzata Kujawińska.
rozwiń zwiń